ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.21
Hodnoceno: 82x Prosím, ohodnoť práci

Život řeky


OSNOVA:

I. Úvod:a) Místo líčení
II. Stať:a) Pramen
b) Řeka
c) Vodopád
d) Jezero
III. Závěr:a) Rozloučení

Nevím, kde to přesně je a jestli vůbec takové místo existuje, ale podle mých představ zcela určitě. Při pozorování jednoho takového obrázku... Jako bych tam už někdy byla.

V místě pramene řeky to je tiché. Otvírá se zde prostorná mýtina, místy se vzpamatovává tráva po dlouhé a chladivé zimě. Nikde široko daleko není žádný strom, jen u pramene zaujatě stojí mohutný buk. Jeho tělo je rozryto vráskami. Dojatě poslouchá hlas řeky, která právě počala žít. Hlídá ji tu už snad sto let a ona mu vypráví o své daleké cestě. On ji naslouchá a dokonale rozumí, také by chtěl na alespoň kratičkou cestu. Pořád tu jen stojí a stráží a hlídá a stráží a hlídá.

O kousek dál si paprsky ranního slunce hrají s uspěchanými vlnkami. Řeka zpívá. K ní se postupně přidávají hlásky probuzených ptáků a šum větví. Moudrých starců je tu mnohem více, jejich větve se sklánějí k paní řece a vzhlížejí se v jejím zrcadle.

Ale neúprosný čas volá řeku k vodopádu. Je velice rozrušená a hučí, že přehluší všechen okolní život. Trochu má strach, avšak zastavit se nemůže. Už konečně došla k dlouhému převysu, který její předchůdkyně již zdolaly. Zcela uvolněná se spouští dolů. Padá volným pádem, dokonale hlučí. Pění a křičí. Když dopadne, křičí dál, mele sebou o oblásky, nastražené v jejím korytě. Stále křičí a volá okolní liány, ale ty ji nevyslyší, jen přihlížejí a jsou pyšné. Vrby ji také neslyší, jsou smutné a uzavřené. Musí si tedy pomoci sama, pluje dál a dál...

Konečně se doplavila do poklidného místečka. Vlévá se zde do jezírka, které ji přijalo s největší ohleduplností a láskyplností. Neskutečně si spolu rozumí. Je tu klid a pohoda. Člověkem nezasažená příroda, čistá a voňavá tráva, prostě místo, jak má být. Tady zůstanu, řekla si řeka a tak také udělala. A dobře vykonala.

Ten čas ale letí, sluneční paprsky, které sem jen nepatrně propouští větévky stromů už nejsou ani vidět. Jen v řece uplynulo mnoho vody, v prameni počal nový život a buk je zas o den starší a moudřejší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: k.lar.k.a, 16.01.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Život řekyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­