ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.74
Hodnoceno: 66x Prosím, ohodnoť práci

Zimní krajina (8)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019
  • líčení zimní krajiny (funkce výchozího textu inspirativní)

OSNOVA:

1.Bílé kabátky
2.a) Marná práce slunce
b) Vločky
c) Jiný svět
3.Vzduch opět chladne

Je víkendové zimní ráno. Bělostný sníh, čerstvě napadlý, pokryl vše, co bylo v dosahu. Z okna se dívám na stromy, které jsou oblečeny do bílých načechraných kabátků. Počasí přímo pobízí jít ven a já tomuto lákání nedokážu odolat.

Stojím venku. Vidím, jak se slunce snaží protáhnout paprsky přes zataženou šedavou zimní oblohu. Tato práce je však marná, protože zima, jež venku panuje, je krutá a s nikým nemá slitování.

Zářivě bílé sněhové vločky jsou jako vyšité dečky od babičky. Každá tak nádherně jiná, mohou se pyšnit originalitou. Zamýšlím se nad tím, jak je příroda mocná čarodějka díky tomu, co vše dokáže vykouzlit. Zároveň mi při každém kroku, který udělám, pod nohama křupe sníh.

Námrazy, které se tvoří na okenních tabulkách všech domů v okolí, ve mně zanechávají uklidňující dojem. Připadám si jako v jiném světě, všude kolem panuje příjemné a ohlušující ticho. Pouze ptáčci poletují kolem. Hledají něco k snědku, něco, co zbylo z podzimu a co jim paní zima nestihla vzít. Při svých toulkách krajinou vyluzují nádherné písně, jež mi jsou jediným společníkem a nenechávají mě zde samotného.

Sníh, jenž ráno přestal padat, se opět pomalu začíná snášet na zem. Vzduch opět chladne a teplota na teploměru klesá. Najednou mě po tváři pohladil chladivý vítr a já vyrážím zpátky domů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 10.02.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zimní krajina (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­