ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.74
Hodnoceno: 31x Prosím, ohodnoť práci

Zimní krajina (7)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019
  • líčení zimní krajiny (funkce výchozího textu inspirativní)

Za okny svítá. Přes obrazce na skle, namalované ledovým dechem dědy Mrazíka, dovnitř pronikne pouze pár slunečních paprsků. Z hustých bílých peřin na obloze padají křehoučké vločky a pokrývají každý kout nevelké zahrádky.

Paprsky slunce jako šípy střílí do sněhových závějí a ztrácejí se hluboko uvnitř. Ledové zrcadlo na sebe nechává dopadat droboučké vločky jako peříčka a zahaluje se jimi.

Z té krásy až zrak přechází. Krok sem, krok tam...sněhová peřina křupe jako vánoční cukroví, rozplývající se na jazyku. Až se z toho všeho tají dech.

Nikde ani jediného ptáčka zpěváčka, který by se usadil na větvičku jabloně a zacvrlikal veselou písničku. Paní Zima umlčela vše živé, a proto se teď krajinou line pouze cinkání ledových zvonečků a slabý větřík, jenž si hraje s vločkami na honěnou.

Tu a tam pak z bílé pláně vykukují mladé stromečky, vysázené teprve letos. Už je to dávno, co paní Zima vystřídala parné léto ve vládě nad přírodou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Smítková, 05.12.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zimní krajina (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­