ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.73
Hodnoceno: 177x Prosím, ohodnoť práci

Vánoční ulice

V jedno předvánoční pondělí vracela se dívka, bylo jí přesně devatenáct let, od svého milého. Jela vlakem a před necelou hodinou se rozešli. Chtělo se jí plakat, avšak neměla odvahu ze sebe vyprostit všechny pocity pomocí slz a marných vzlyků. Dívala se tedy, jak se nechává unášet tím železným strojem a jak projíždí bílou krajinou. Snažila se zahlédnout v tom rozmazaném obraze za okenním sklem všechny komíny rodinných domečků i domků, jenž kouří teplo domova a sálá z nich pocit bezpečí. Pocit, který nás ujišťuje o tom, že někam patříme.
V těchto myšlenkách ji zastihl hlasitý zvuk brzd a zvedající se spolucestující. Vlak stál na nádraží a dívka se plna stezku vydala nalézt útěchu v úzkých uličkách stmívajícího se města.
Zpočátku vyrazila rychlou chůzí, kterou udával valící se dav. Avšak s postupným úbytkem lidí si začala uvědomovat krásu toho večera. Sváteční nálada jí pronikala jako sladký jed čím dál tím hlouběji do těla a mysli. Procházela ulicí, všímala si těch směšných blýskajících světélek, jenž dovedou být v oněch prosincových chvílích víc než jen barevnými cetkami. Mohou působit na smýšlení lidí. Jako by ta ulice s dlážděným chodníkem vybízela k tomu, abychom alespoň jednou za rok mysleli především na druhé.
Ulice, nálada a chuť jít v té harmonii dál a dál vzbuzovaly hluboké pocity. Voňavé větvičky, zlaté jmelí, křišťálové ozdoby vybízely k rozpakům nad tím vším, co nám v denním životě připadá tak důležité a naléhavé. Zdálo se, že na těch úzkých cestách kolem obchodů a stánků nejsou žádné problémy, strach.
V tom se z oblohy nad městem rozsypal pytel sněhu. Bělostné vločky hladily dívku po tvářích jak prstíčky anděl. Splynuly se slzami kanoucími z jejích zelených očí, spadly jí po lících a pak zlehka roztávaly a zmizely v přívalu vloček dalších a dalších. Ulice jindy tak šedivá v ten okamžik připomínala pohádkový obraz z vánočních dob. Zlatý lesk, vůně cukroví, veselá hudba koled. Lidé se zdravící na každém kroku s taškami plných dárků či překvapení pro své blízké.
Na nejzazším místě stály kádě s kapry. Loudavým krokem po čerstvé bílé dece k nim dorazila. Pozorovala ta nicnetušící zvířata, která se mají zanedlouho stát typickou štědrovečerní večeří s bramborovým salátem. Viděla, jak do sebe narážejí a vystrkují vrcholky ploutví ven z toho plastového žaláře. Raději otočila hlavu sledujíc nezapomenutelný výhled. Stále se nemohla vzpamatovat z toho krásného výjevu, z padajících sněhových vloček jak to nejjemnější peří a přitom chladnějších než lidská pýcha. Zírala na neuvěřitelnou směs barev splývajících v jeden jemný odstín. Paletu, jenž lze cítit a prohlížet pouze jednou do roka. Vše bylo zcela přirozeně prostoupeno zvuky, pohyby, vůněmi...
Po několika minutách se obrátila za sebe vstříc svátečně vyzdobenému náměstíčku. Utřela si slzy a usedla na lavičku naproti okrášlenému smrku. A vzpomněla si na NĚJ. I co, řekli si sbohem! Úprkem vyrazila nejkratší cestou domů: "Jistě pečou cukroví...," říkala si. A v duchu slibovala, že k tomu stromu zase brzy přijde.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Threa, 17.12.2004

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoční uliceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­