ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.77
Hodnoceno: 296x Prosím, ohodnoť práci

Vánoční čas

Píšu slohovou práci a dívám se z okna. Ve tmě jsou vidět jen domy sousedů ozářené světelnými girlandami. Vánoční čas je tady.

Náměstí jsou svátečně vyzdobená a vévodí jim vánoční stromy, které jsou poseté desítkami baněk, svíček a prskavek. V ulicích svítí světýlka, výlohy se blyští, září a lákají k nakouknutí. Na náměstí stojí vánoční trhy, z nichž se line vůně svařeného vína a pečených kaštanů. Střecha kostela je přikryta čepičkou sněhu, z okapů visí rampouchy.

První adventní neděle je znamením, že Štědrý den je už za dveřmi a mělo by se začít s vánočními přípravami. Maminky už začínají přemýšlet, jak nazdobí ten a ten stromek, jaký vyberou věnec na dveře, jestli budou dávat girlandu na zábradlí a kolik napečou druhů cukroví. Tatínkové přemítají, kde koupí kapra a kde stromeček. A děti přemýšlí, na jaký kopec půjdou sáňkovat a kde se budou koulovat.

Stromky před domy jsou nazdobené, z komínů se kouří, před domem stojí sněhuláci, ploty jsou ověšeny ozdobami a z oken dýchá na kolemjdoucí vánoční nálada.

Poslední den před štědrovečerní večeří se chystá kapr, dělá bramborový salát a chystají další dobroty, jež zpříjemní večeři, uklízí se a zdobí se vánoční stromeček. Celý Štědrý den se ještě dolaďují poslední detaily, drží se půst, aby se večer objevilo zlaté prasátko.

V podvečer chodí naše rodina na procházku. Díváme se do oken a pozorujeme, jestli už někdo večeří nebo je u stromečku. Za některými okny je vidět stromeček, který je ověšen světýlky, prskavkami, řetězy, baňkami a nahoře hvězdou. Promrzlí se vrátíme domů, sedneme si k večeři a začínáme jíst. Většina dětí je nedočkavá a jídlo jí tak rychle, jak jen to jde, jen aby už přišel Ježíšek. Dospělí jí pomalu, aby jim náhodou v krku nezůstala nějaká kost. Děti na židlích poskakují nedočkavostí a když konečně uslyší ten známý kouzelný zvuk Ježíškova zvonečku, vyskočí ze židle a peláší ke stromečku, aby tam byly co nejdříve. Pak už jde z pokoje slyšet jen dětský hlásek, jenž jásá radostí nad právě rozbaleným dárkem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sedy, 14.05.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoční časMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­