ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.67
Hodnoceno: 73x Prosím, ohodnoť práci

Pohled z okna (5)

Dnes, stejně jako každý jiný den, postávám u okna ložnice, kde se přede mnou rozprostírá rozsáhlé údolí lemované hřebeny Krušných hor z jedné strany a Českým středohořím ze strany druhé. Pomalu přejíždím zrakem sem a tam a snažím se vnímat, jak se tu snoubí dva zcela odlišné světy - jeden je dílem člověka a druhý, zvláštně čarokrásný, má na svědomí sama příroda. Les, louky, domy...louky, domy, les.

Vprostřed celého výjevu stojí majestátní Doubravská hora, na jejímž vrcholu odpočívá znavená zřícenina středověkého hradu. Široké, zaoblené úpatí Doubravky obepínají zahrádky a rodinné domky, jako by byly kuličkami na náhrdelníku z říčních perel.

Vlevo od ní se nikoliv z nebes, nýbrž ze samého nitra země tyčí Boží prst, jak se přezdívá nejvyšší budově Teplic. Následuje plejáda nevzhledných a nesourodých budov centra města, za jejichž zády se pyšní další z dominant města - Komáří hůrka. Na jejím vrcholu na mě zpoza červenobílé zděné budovy mávají rozjařená ramena větrného mlýnu, která se sotva kdy unaví.

Pravá polovina okna mě přenese do vzdáleného města Ústí nad Labem, z nějž vychází oslepující odlesky naleštěných oken panelových domů ze Severní Terasy. Dva urostlé komíny dohlíží na tamní město a po očku pokukují po desítky kilometrů vzdáleném televizním vysílači Buková hora. I Ústí je obklopené lesnatými, sytě zelenými kopci a žlutavými loukami, po nichž se tu a tam plazí šedivý asfaltový had s pohybujícími se barevnými šupinami.

Když mě přestane bavit putování po vzdálených krajinách, podívám se z okna rovnou dolů, kde se naproti přes silnici táhne pruh menších zahrádek, odkud se line vůně páleného dříví a pečených buřtů. V jedné z nich stojí stará dřevěná roubenka, na jejímž zápraží se sluní huňatý německý ovčák, který stejně jako já bedlivě pozoruje veškeré dění kolem a sní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jay Madison, 27.04.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pohled z okna (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­