ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.94
Hodnoceno: 36x Prosím, ohodnoť práci

Panenská příroda

- líčení/popis s prvky zamyšlení

OSNOVA:

I.Seznámení s místem
II.1. Dominanta
2. Barevnost, osvětlení
3. Příroda hýřící životem
III.Můj dojem


V naší době už je čistých krajin jen poskrovnu, ty nejpůvabnější lze objevit v okolí malebných vesnic, avšak i na nich se již neukáznění turisté značně podepisují svými odhozenými PET lahvemi i jinými odpadky. A tak je dnes opravdu hodně vzácné najít kout vskutku nedotčené přírody.
Já jednou to štěstí měla, to když jsem zavítala k mé babičce na vesnici, jež se honosí názvem Příkosice. Sice jsem kvůli té kráse musela vylézt značně vysoko, ale pohled, jenž se mi poté naskytl, za tu námahu doopravdy stál.

Spatřila jsem nádherný kousek přírody, lidmi skoro nedotčené. Kdysi i do tohoto koutu přírody člověk zasáhl, o čemž ostatně svědčí i zřícenina nějakého hradu, který si nechal postavit kníže či snad nějaký rytíř. V současné době z té, kdysi možná půvabné stavby, zbyly jen ruiny. Veškeré další stopy existence hradního pána přikryl čas, tráva a jako peřinka posloužil všudypřítomný vřes.

Večerní sluníčko vrhalo temný stín do již temné rokliny a tím ji činilo tajuplnější a strašidelnější. Naopak prozářilo rozvaliny hradu.

Zvedl se teplý, letní vánek a jemně čechral stébla trávy a krapet i vřes. Drobounká břízka si jako mladá dívka před zrcadlem natřásala své bujné listnaté kadeře. Mezi listím prosvěcovaly poslední paprsky už zapadajícího slunce.

Nejkrásnější krajiny jsou tam, kde se člověk k přírodě chová slušně a zbytečně ji nedemoluje. V takovém koutku se můžeme zamyslet nad všemi možnými věcmi. Nebo se jen tak odreagovat od ruchu města. Jen tak se natáhnout naznak a pozorovat nebe. Takovou pohodu může navodit jen příjemná vůně přírody.
Doufám, že až se sem příští prázdniny vrátím, bude tato část krajiny stejně nedotčená neukázněnými turisty jako dosud.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: neonka009, 21.11.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Panenská přírodaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­