ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.95
Hodnoceno: 79x Prosím, ohodnoť práci

Oblíbené místo: chalupa

Mým oblíbeným místem a zároveň místem, na které se stále s radostí rád vracím, je naše chalupa ve Výprachticích v Orlických horách.

Jedu-li na chalupu s rodiči, vždy se těším na ten okamžik, kdy vystoupím z auta nebo autobusu na čistý a čerstvý horský vzduch. Ucítím vůni nádherně rozkvetlého kaštanu, jehož květy připomínají svícny, a otevře se mi nezapomenutelný výhled na Lanškroun, vrch Lázek a Třebovské stěny. Nejpůsobivější pohled na krajinu se ale naskytne za temné letní noci při pohledu z balkónu. Místo měst a vesnic je vidět pouze oranžové žluté nebo bílé světlo pouličních lamp, a na nebi se mihotají hvězdy jako rojící se světlušky. V podvečer se ze všech stran ozývá cvrčení lučních kobylek, které se po delší době naslouchání stává velmi "dotěrným". Avšak bez těchto zvuků by to nebyl ten správný večer, a tak je musíme snášet, ať chceme či nechceme, abychom nakonec upadli do klidného a ničím nerušeného spánku plného nádherných snů.

Ráno, jakmile začnou teplé sluneční paprsky ťukat na okno, je slyšet jemné ptačí cvrlikání, ale také hlučné motory zemědělských strojů, jedoucích za svou prací na pole a louky. Další nepříjemné zvuky se ozývají z nitra chalupy: "Tak už sakra vstávej, lenochu" nebo "Jestli okamžitě nevstaneš z tý postele, tak tě poleju studenou vodou!" Poté, což už je příjemnější, se ke mně větracím otvorem line úžasná vůně teplého kakaa a čerstvých rohlíků, které čekají jenom na mě.

Po vydatné snídani se vždy vydáme na zběžný průzkum okolí. V lese je příjemný chládek, z korun stromů se ozývá jemné šumění listí a zpěv ptáčků. Občas zahlédneme nějakého zatoulaného králíka, avšak na co se nejvíc těšíme, teprve přijde. Dojdeme k našemu známému nalezišti hub a začneme se sbíráním těch nejkrásnějších a největších hříbků, podhříbků, krásně žlutých klouzků a kozáků, ale někdy se nám pod ruku dostane i růžovka vypadající jako jedovatá muchomůrka. Když se slunce pomalu převaluje přes horizont, svítí nám do očí zrcátka lesklých střech továrních budov. Potom se zarudlé slunce schová za špičky vzrostlých smrků, a to je pro nás znamení, že je čas jít zpět směrem k chalupě. Tam na nás čeká voňavá bramboračka přímo od maminky a vyvětrané spacáky, do nichž každý po tak dlouhém dni s radostí ulehne.

Toto pohádkové prostředí naší chaloupky bych za nic nevyměnil. Jedině snad za kout v naší kuchyni, skrývající složitý mechanismus mikroprocesorů, odporů, vodičů, magnetických čipů a součástek, jež si s sebou ale na chatu do přírody vzít nemůžu - počítač.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Oblíbené místo: chalupaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)