ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.04
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Němý strážce

  • téma: Strom roku
  • líčení s prvky zamyšlení

Dočetla jsem se o soutěži Strom roku, která mě velice zaujala. Jedno z jejích hodnotících kritérií je příběh stromu, a proto bych vás chtěla seznámit s mým nejoblíbenějším stromem, jímž je lípa velkolistá o výšce 28 metrů s odhadovaným stářím 100 let. Jistě by byla taktéž vhodným kandidátem do soutěže.

S tímto krásným stromem se setkávám už od dětství, protože roste na sousední zahradě vedle mého rodného domu. Opodál vede silnice a v okolí stromu je rozsáhlý ovocný sad. Já a moji kamarádi známe strom velice důvěrně, jako děti jsme u něj strávily spoustu času. Nespočet slunečných dní, během kterých jsme pobíhaly kolem stromu, lezly do jeho koruny a v jeho dutině se schovávaly před kapkami deště. Strom má ve spodní části kmene otevřenou prasklinu, kterou jsme se jako děti bez sebemenších problémů protáhly a uvnitř seděly v kroužku a povídaly si.

Jenže jak šel čas, díra ve kmeni stromu se začala jisto jistě zmenšovat. Nebylo to ale proto, že by nás strom odmítal a už s námi nechtěl sdílet vyslovená i nevyslovená tajemství. Tento vchod do světa dětských snů a fantasie se uzavřel, protože jsme zestárli, vyrostli jsme a jednoho dne jsme zjistili, že už se do stromu prostě nedostaneme. Každého nás to samozřejmě mrzelo, ale i tak jsme měli strom nadále rádi.

Když je člověk starší, začne si všímat i jiných věcí, například každé jaro, když se strom obalí květy, je plný pilných včel z nedalekých úlů. Bzučení je slyšet i na velkou vzdálenost a ta sladká vůně, která se snáší ze stromu dolů do ovocných sadů, je nezapomenutelná. V létě, když přijde bouřka a létají blesky, stojí tam statečně jako němý strážce. A když zase vysvitne sluníčko, celý se rozzáří. Občas se u něj zastaví turista s fotoaparátem, aby mohl obdivovat jeho krásu. A opět se u něj objeví malá kozička, která se v jeho stínu pase, i další generace dětí, které kolem stromu skotačí, užívají si jeho štědrosti a volají: "Pojďte, vlezeme dovnitř!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: pajdinka, 09.11.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Němý strážceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­