ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.68
Hodnoceno: 180x Prosím, ohodnoť práci

Mrcha zima

Z vyhřátého pelíšku se dostávám o půl deváté ráno a pociťuji příjemný pocit tepla po celém těle, po dlouhém a zdravém spánku.
Snídám a každé sousto si vychutnávám zvlášť pečlivě. Po snídani následuje pár čokoládek z adventního kalendáře. Jejich krémová chuť se mi rozlévá po celém jazyku a nevědomky přivírám oči nad tímto lahodným zákuskem.
Idylka už ale končí. Venku je mínus deset stupňů Celsia a už při té větě, kterou mi babička oznamuje, mi přelétá mráz po zádech a naskakuje husí kůže. V té zimě musím ven, a tahle představa mi vhání slzy do očí.
Se zatnutými zuby a zaťatými pěstmi si navlékám bundu a proti své vůli opouštím hřejivý, teplý babiččin byt.
Naposledy vyhlédnu skrz okno ven na vysoký strom, jehož větve sebou bezmocně hází ve studeném a krutém severním větru, a na vrány, silné vrány právě hledající potravu v polozamrzlé zemi.
Jsou ve skrze celé imunní vůči té zimě, kruté zimě, která zalézá až do morku kostí a nehodlá se za žádnou cenu pustit. Každý, kdo vyjde v toto období ven, musí svést těžký souboj s paní všemocnou Zimní královnou.
S povzdechem vycházím ven s čepicí přitáhnutou těsně k uším a se svým spolubojovníkem po boku - babičkou - se chystáme vzdorovat zimě.
Na uvítanou nám ledový vítr zavane do tváře a já slyším jeho ukrutný, nemilosrdný a vysoký hlas jak se mi směje do ucha. Ano, stejně jako jeho sestra Meluzína, jenž skučí a vyje hned, jak se její bratr Vítr přiblíží.
Stojím skoro opuštěná na skoro opuštěné autobusové zastávce a pozoruji, jak už nikde nejsou vidět ani slyšet veselí malí ptáčci zpěváčci, jak mráz dobyl už značnou část půdy, na které stojím, a jak mi zase skučí vítězoslavným smíchem do uší.
Celou dobu jsem otočená zády a náhle si uvědomím, že se chovám jako zbabělec a otočím se statečně tváří v tvář Zimě. Pokouším se naivně cítit alespoň náznak přírody..., ne, nejde to. Zima vše zahubila. Pociťuji pouze její chlad, hořkost proti všemu živému. Nová sepultura.
Dělá se mi z toho zle, potřebuji být daleko, daleko od toho krutovládce bezcitného!
Ano, již překračuji domovský práh a známá vůně bytu se mi mihne kolem nosu. Milé a přívětivé teplo se mi proplétá skrz končetiny a šimrá mě po obličeji.
Uléhám a teplé zázračné přikrývky mě pohlcují a ukolébávají k dalšímu sladkému, tentokráte umělému spánku.
Dnes mě Zima přemohla, cítím stále její hořko-ostrý chrapot, který mi vloudila do krku, ale hřejivé teplo domova mi zase vrací ztracenou náladu a VÍM, že jeho zázračné schopnosti dovedou, že se brzy uzdravím.
Hřejivé teplo domova, vůně pečené buchty, hlaholivý dětský smích, mámin laskavý úsměv a pohlazení..., to jsou zázračné věci, které vyléčí všechny neduhy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 09.01.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mrcha zimaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­