ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.47
Hodnoceno: 15x Prosím, ohodnoť práci

Mrazivý Jack

Když jsem byla malá, maminka mi vždycky říkala: "Když budeš hodná, tak ti Mrazivý Jack přinese ledovou přikrývku."
Nemohla jsem pochopit, co tím myslí. Časem jsem však sama pochopila, že tím poukazuje na sníh, který pokryje vše, kam se mu podaří vniknout.

Jednou v noci se mi dostal otevřeným oknem až do pokoje. Už jsem dávno spala, dokud mě neprobudila padající vločka, která mě zastudila na nose. Vstala jsem z postele, pomalu vsunula nohy do hřejivých bačkor s kožíškem a běžela zavřít okno. Nemohla jsem si nevšimnout, co se venku odehrává. Večerní lampy ukazovaly cestu vločkám a chladivý vítr je směroval tam, kam chtěly dopadnout. Vše mne lákalo ven. Teple jsem se oblékla, aby se mě nezmocnil Mrazivý Jack.

Cítila jsem velkou sílu zimy. Bílá peřina pokřtila celé okolí. Opírala se o stromy, jež se jí klaněly, a dělala opevnění hustým lesům. Tvořila na hladině rybníka blyštivé zrcadlo a měla na svědomí neprůchodné cesty.

Když jsem se brodila už několikacentimetrovou peřinou, byla jsem ráda, že jsem si vzala vysoké boty, které mě chránily před ledovou pokrývkou. Sněhu přibývalo stále víc a víc. Sypal se z oblohy, začal houstnout a bral na síle. Vrážel do mě. Motal se mi do vlasů. Ignorovala jsem sílu větru a více vnímala tu krásu zimy.

Sníh zdobil celé okolí. Mráz sevřel zimu v mrazivém obětí a nabarvil mi štětcem tváře narůžovo.
Vločky bloudivě tančí s větrem. Stříbrný potůček klokotá a kucká. Je nastydlý. Země ztrácí sílu a zmocňuje se jí chladivá noc. Mráz je krutý, nemilosrdný. Ospalé barvy se protahují. Noc má tmavý plášť posypaný diamanty a na jeho vrcholku se usmívá tvář klidného měsíce. Je to kouzelná noc, ale je pozdě. Měla bych se vrátit domů...

Zalezla jsem zpět do teploučké peřinky a stále koukala z postele na okno, na kterém mráz kreslil kouzelné kresby. Nádherně jsem se vyspala, a když jsem se vzbudila, venku po sněhu zbyly jen kulaté rybníčky na chodnících. I okno jsem měla stále otevřené. Toto byl jen sen?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Doležalová/Dolli, 25.10.2015

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mrazivý JackMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­