ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.70
Hodnoceno: 53x Prosím, ohodnoť práci

Mé oblibené místo - místnost ve sklepě


OSNOVA:

I. Více míst
II. Sklep:a) Chvála
b) Místnost
c) Malé okénko
III. Závěr


Mých oblíbených míst by se našlo určitě více - fotbalové hřiště, záchod, za táhly útočníků stolního fotbálku, snowpark Risoul, ale třeba také malá místnost ve sklepě domu mé nejlepší kamarádky.
Iva si jednu menší místnost v jejich sklepě zabrala jen pro sebe. Je to něco jako její druhý pokoj, místečko, na kterém se hodně napracovala, než dostalo takovou podobu, jakou má dnes. Musím uznat, že se jí to opravdu povedlo a odvážím se tvrdit, že nejsem prvním ani možná posledním člověkem, který jí místnost pochválil.
Protože v místnosti kromě dvou starých skříní, malého stolku a kamínek jiný nábytek není, sedíme na matracích nebo na koberci a mluvíme o všem, co nás jen napadne. Občas i jen tak ležíme, všude kolem je klid a koukáme nekonečně do stropu. Kamínka navozují celé místnosti uklidňující atmosféru, světlo zhasnuté, plameny ohně mírně ozařují oranžovo-žlutou zeď, na stěně si se stíny pohrává zapálená svíčka, z rádia hraje pohodová hudba a člověk jen mlčky sedí, nikam nepospíchá, vychutnává si nepopsatelnou chvíli klidu a nejraději by usnul... Oranžovo-žlutá kombinace stěn připomíná styl hudby reggae. Na stěně nevisí jen plakáty kapel, fotbalistů a známých osobností, ale jsou i pokreslené různými ornamenty a najdou se i citáty jako například: "V lásce a smrti jsme si všichni rovni" (E. M. Remarque), "Netrhejte motýlům křídla, vždyť oni pak pláčou. Nešlapejte po kytkách, vždyť kytky tak krásně voní. Nezabíjejte lásku, vždyť láska je křehká jako ty kytky a hlavně nezabíjejte lidi, vždyť lidi se mají tak rádi" (J. Lennon) anebo "Láska je hra s city a boj s rozumem." Když pak při takové idyle ležím a pozoruji vše kolem, dokážu zastavit vše kolem.
Jenže pak se člověk podívá z malého okénka sklepní místnosti směrem na ulici a ani se mu nechce zpátky domů. Zpocené obličeje spěchající v pološeru, stará lampa naproti přes ulici vrhající pozoruhodné stíny, ošoupané boty mihotající se po drobných kamíncích. Co je to s těmi lidmi?
Tak toto je jedno z mých oblíbených míst - záhadná místnost plná klidu a zároveň energie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bena, 20.02.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mé oblibené místo - místnost ve sklepěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­