ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.33
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Kde lišky dávají dobrou noc (2)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2014 (podzim)
  • líčení noci na vesnici (funkce výchozího textu inspirativní)

Beránky mráčků se líně pohupovaly nad kostelní věží. Po dni prozářeném teplými slunečními paprsky a plném všudypřítomného hukotu i shonu bylo najednou teď k večeru nezvykle klidno. Poslední dělníci odešli z pily, z mlýna i z továrny na klíče. Utichl hukot cirkulárek, děti se seběhly do chalup, poslední stroje se zastavily. Dokonce i děda Břoušek se zvedl z lavičky před domem, uchopil svoji milovanou foukací harmoniku a odešel do přítmí světnice ke skromné večeři. Náves se vylidnila, slepice se seběhly do kurníků, koně do stájí, ovce do chlévů. Hospodáři zavřeli vrata, zahradní branka zaklapla za Václavem, který vždycky chodil pozdě. Jen ty malé bílé beránky se pomalounku scházely k večerní besedě u věže kostelíka.

Od lesa se rychle začala valit tma. Jako obrovská černá lavina zaplnila celé údolí a obklopila všechna stavení. Na jasném nebi tohoto vlahého letního večera se pozvolna, pomalu jako evropskou unií zakázané šedesátiwattové žárovky, začaly rozžíhat první hvězdy. Perseus majestátně shlížel z nebeské báně na malou vesničku v údolí, ponořenou do černočerné tmy. Celé údolí vypadalo, jako by bylo zalito tou nejčernější tuší. Temné stíny štítů čněly do tmy stejně tak, jako z vodní hladiny vystupoval ledovec proti Titaniku. Z některých oken se však i v této pozdní hodině linula záře a dopadala na vyšlapané cestičky před domy.

Přestože byla jasná noc, hvězdy nestačily svým stříbrosvitem ozářit krajinu natolik, aby bylo vidět, jak ze stínu lesa vystoupila čtyři roztomilá zvířátka. Špičaté uši, rudý ohon, lstivý úsměv plný mramorově bílých špičáků. Stříbrnou rosou pokrytá stébla trávy se lehce ohýbala pod měkkými tlapkami malých lištiček. Slepice spokojeně kvokaly v kurníku, psi oddechovali ve svých boudách, všude byl klid, všechno spalo klidným, zaslouženým spánkem pod hvězdnou bání v tichém údolí. Až na čtyři liščata, která ve stříbrném svitu hvězd přišla dát dobrou noc.
Čerstvý vítr si pohrával se zažloutlými listy novin. Na titulní straně hrdě stálo: 8. června 1942. "Jak ten čas letí..." jistě si pomyslela liščata, když proběhla kolem cedule Lidice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Václavíček, 19.01.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kde lišky dávají dobrou noc (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­