ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.94
Hodnoceno: 100x Prosím, ohodnoť práci

Johanka z Arku (film)

- líčení/popis obsahu filmu

Slavnou historickou legendu o Johance z Arku natočil v roce 1999 kanadský režisér Christian Duguay. Negramotná venkovská dívka se narodila v severní Francii. Johanka slyšela neustále boží hlasy, které ji nabádaly, aby přesvědčila následníka francouzkého trůnu Karla VII. i jeho armádu k tažení za znovusjednocení Francie. Nejen boží hlasy, ale i bída lidu za stoleté války přiměly Johanku, aby se vypravila do Chinonu. Po namahavé cestě a přes odpor dvořanů dosáhla svého cíle. Byla postavena před následníka Francie Karla VII. a biskupa Cauchona. V té době ji už provázel věhlas, že ona je tou Pannou orleánskou, jejíž příchod kdysi předpověděl prorok Merlin a která má spasit Francii. Karel VII. jí uvěřil. Jeden z velitelů posádek vydal Johance vojenské oblečení, zbroj a koně. Víra ve velké poslání a nadšení ji přivedly do čela vojska. Vojsko dobilo pod vedením Johanky Orleáns, pevnost v držení Angličanů a překážku v cestě do Remeše, kde měl být korunován Karel VII. Johanka byla zraněna, ale bojovala dále. S ní dosáhlo královo vojsko prvního významného vítězství. Francouzi jí věrili a vybojovali pod jejím praporem řadu vítězství nad Angličany. V roce 1431 však byla Johanka z Arku lstí zajata Burbunďany, souzena a jako kacířka upálena na náměstí Rouen. Francouzská vojska již vyhrála. Stoletá válka skončila a Angličanům zůstal pouze přístav Calais. O několik desetiltí později církev zrušila toto obvinění a prohlásili Johanku z Arku za svatou. Johanka byla upálena v 17-ti letech. Pověst praví, že když uklízeli Johančin popel, tlouklo v něm ještě její srdce! Francouzkou hrdinku stvárnila Leelee Sobieski.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Květa Mudrová, 09.02.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Johanka z Arku (film)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­