ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.77
Hodnoceno: 64x Prosím, ohodnoť práci

Co vidím z okna, když mám dobrou/špatnou náladu

Protože se má nálada často odvíjí od stavu počasí, jsem-li šťastný, svítí vždy na sídliště, které vidím ze svého okna, slunce. Hladí svými paprsky zalesněné kopečky na obzoru, jež v takových chvílích připomínající chundelaté zelené beránky. Kam oko dohlédne, vypínají se k nebi věže šedivých panelových domů. Balkony jsou ověnčené barevnými květy, jejichž vůně se mísí s vůní čerstvě vypraného prádla vlajícího z desítek prádelních šňůr. Všechny ty košile, trička, ubrusy a ručníky se vesele třepotají ve větru a mávají lidem na chodníku. Ti nikam nespěchají, jdou pomalu, usmívají se, občas se zastaví se známým na kus řeči. Mnozí z nich lížou zmrzlinu - neklamná známka toho, že nastala ta příjemnější část roku. Z trávníku svítí světýlka žlutých pampelišek, mezi nimi se občas krčí skromná sedmikráska. Na betonovém truhlíku si vyhřívá kožíšek mourovatá kočka. V křoví naproti našemu domu se hemží vrabčáci. Vidět skoro nejsou, jejich zpěv je však spolehlivě prozradí. Ostatní opeřenci vyhledávají úkryt raději ve větvích důstojných dam, tří starých borovic, vždy oděných do tmavě zeleného hávu, které jakoby s pohrdáním shlížejí na chudou příbuznou vrbu, po zimě ještě skoro nahou.

***

Mám-li špatnou náladu, je sídliště, které vidím ze svého okna, zahaleno hustou mlhou.
Mlha hustá tak, že by se dala krájet, obepíná svými spáry pilíře dálničního mostu na obzoru. Kam oko dohlédne, betonová džungle nahrazuje kdysi malebnou krajinu. Desítky oprýskaných balkonů jako by byly obrovskou šklebící se pusou betonového netvora. Lidé zabalení do bund rychle projdou okolo odporně špinavého trávníku, celého posetého odpadky. Nevzhledné betonové truhlíky drtící svojí vahou trávník skýtají úkryt potkanům a krysám. V křoví naproti našemu domu se válí opilé a pravděpodobně zfetované individuum. Stará shrbená bába, která se soumrakem chodí dávat krmení vychrtlým kočkám, jen dokresluje chmurné panorama mého výhledu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ToKro, 03.01.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Co vidím z okna, když mám dobrou/špatnou náladuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­