ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.78
Hodnoceno: 40x Prosím, ohodnoť práci

Obsluhoval jsem anglického krále (film)

Každý z nás čte knihy. Někdo čte rád romány, detektivky, sci-fi, knihy smutné i knihy veselé. Každý z těchto žánrů v sobě ukrývá své kouzlo. Ty oblíbené, co byly nebo jsou bestsellery, byly zfilmovány. Jak tedy pojali tvůrci filmu knihu Bohumila Hrabala: Obsluhoval jsem anglického krále?
Vše začíná konkurzem. Velké filmové společnosti se začnou předhánět, aby právě jedna z nich získala kontrakt a podepsala smlouvu na slavný příběh Hrabala, který může být kasovým trhákem. Jedna z nich vyhraje za pomoci úplatků a jde točit.
Producenti si koupí knížku a škrtají "nepotřebné", dlouhé pasáže, na kterých se snaží ušetřit, nahrabat si do kapes a zároveň vyrovnat svůj dluh, jenž "padl" na korupci. Že by v dnešní České republice byla nějaká soutěž bez předsudků a poctivá? Cha, o tom si můžeme nechat jenom zdát.
Pokračuje se nájmem herců, režisérů, filmových štábů, zvukařů, sekretářek, maskérů...je jich celá armáda. Divák, co se půjde na tento film podívat, platí jejich honoráře, techniku a celou produkci. Podle mého názoru to jsou z té dobré stránky profesionálové, kteří své práci rozumí, ale zase každému by se asi nelíbilo, že režisér potřebuje před natáčením na stole láhev whisky nebo že si herečka řekne o trojnásobný honorář, protože si myslí, že je nenahraditelná.
Natáčí se dál a miliony letí. Vím, že by natočený film podle knížky byl asi na hodně dlouho a byl by hodně nákladný, ale spousta věcí ve filmu chybí. Co když je tak Hrabal vůbec nemyslel a producenti opomenuli ve filmu uvést něco podstatného? Na to přijde pouze bedlivý čtenář, co má čas a chuť se zamyslet nad detaily a nad podstatou věci.
Pokud tedy nejste líní a četba je vaším koníčkem, jistě byste se měli zamyslet nad podstatnými maličkostmi, které ve filmech chybí. V opačném případě vám film i knížka přijdou rovnocenné. Producentům a filmovým režisérům bych doporučil, aby začali točit i prodloužené verze filmů. Spousta z nás by se na ně s chutí podívala, protože nám nestačí ty zrychlené útržky děje, kterými nás krmí a za které zaplatíme při nejmenším 80 korun.


Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nergo, 01.04.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Obsluhoval jsem anglického krále (film)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­