ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 14x Prosím, ohodnoť práci

Životopis ubožáka

  • fiktivní životopis
  • zařazeno mezi formality, i když se v pravém slova smyslu o formální životopis samozřejmě nejedná; na Český-jazyk.cz není k dispozici vhodnější slohový útvar, pod který bychom práci mohli zařadit

Narodil jsem se rok před okupační návštěvou našich bratrů jako nejstarší z šestnácti sourozenců. Můj otec Josef zemřel roku 1980 na tuberkulózu v bolivijských pralesích krátce poté, co emigroval, aby mohl - jak s oblibou říkal - volně dýchat. Má matka Miroslava je od svých osmnácti let v invalidním důchodu, protože po prvním porodu prodělala mozkovou mrtvici zřejmě z radosti nad tím, že se konečně stala matkou, a od té doby jsou na ní patrné její následky. Všech mých patnáct sourozenců se 10. srpna 1986 zabilo při autonehodě.

Když jsem dovršil věku šesti let, začal jsem navštěvovat základní školu. Z té mě ale po několika týdnech vyloučili pro důvodné podezření, že trpím nakažlivou kožní nemocí. Celá má pravá polovina hlavy je totiž oplešatělá. Po dvou letech tahanic nakonec vyhrála soudní spor má matka a bylo jí úředně a písemně potvrzeno, že za mou lysinu může její částečné ochrnutí kombinované s neukojitelnou touhou hladit své děti po vlasech, a ne malomocenství. Pak jsem i já byl vzat na milost a mohl nastoupit do základní školy.

Díky vynikajícím výsledkům, kterých jsem dosahoval, jsem brzy dohnal první dva roky absence a po pěti letech se stal žákem deváté třídy a rozhodoval se v třinácti co dál. Rozhodl jsem se pro jazykovou školu v Brně a byl jsem přijat bez přijímacích zkoušek do nultého ročníku, z něhož jsem bez problémů postoupil do ročníku prvního.

Zde jsem studoval latinu, rétorománštinu, italštinu, angličtinu, němčinu, staročeštinu, japonštinu, mandarínskou čínštinu, sanskrt, řečtinu a španělštinu. Jako volitelné předměty to u mě vyhrálo studium indiánských dialektů oblasti Apalačských hor, turečtiny a kvantové mechaniky, prostorové matematiky, americké literatury přelomu devatenáctého a dvacátého století, filosofie, psychologie a geologie. Ze všech těchto předmětů jsem složil závěrečné zkoušky na výbornou. Výjimkou je jen geologie, ze které jsem pouze prospěl, protože mé pojednání o druhohorních usazeninách zůstalo nedokončené z důvodu náhlého úmrtí sourozenců. Musel jsem trávit mnoho času s citově vyprahlou matkou. Někdy v té době jsem začal opět plešatět.

Po ukončení středoškolského studia jsem byl přijat na Karlovu univerzitu na fakultu filosofie. Složil jsem úspěšně doktorandské zkoušky a deset let jsem učil na již zmíněné katedře.
Poté jsem se místa vzdal a rozhodl se realizovat jinde. Prvním mým samostatným počinem byla výzkumná cesta do Indie, kde jsem s týmem dalších odborníků sledoval pohyb kontinentálních desek a jejich souvislost s tibetským náboženstvím. Ve volných chvílích jsem pracoval na své knize Vliv proměnlivosti slunečního záření na lidské myšlení v těsnější souvislosti s meziplanetárními vlivy.

Po návratu z Indie jsem mimo jiné publikoval několik vědeckých studií na téma člověk a blahodárný přínos vesmírného záření na rozvoj a vývin geneticky modifikovaných rostlin s přihlédnutím ke zhoubným vlivům civilizačních nemocí tučňáků kroužkových.

V současné době jsem nezaměstnaný, neboť ekonomická krize si vynutila přerušení státních dotací mého výzkumu následků západních větrů na východní národy severního Uralu.

Jsem přesvědčen, že po přečtení mého životopisu nabudete názoru, že jsem ten pravý, koho potřebujete pro Vámi nabízenou práci dělníka na stavbě nové telefonní přípojky pro sídliště Svornost v katastru obce Praha 10, a těším se na brzkou spolupráci.

S pozdravem Břetislav Nýrský

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Životopis ubožáka







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)