ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Syndrom fotrovatění

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2013
  • libovolný text publicistického stylu do společenského magazínu o problému nastíněném ve výchozím textu

Když jsem si poprvé přivedla domů kluka, maminka si mě odtáhla stranou a řekla mi: "Vždycky, když si vybíráš kluka, koukni se nejdřív na jeho otce, protože takhle pak bude vypadat on!"
Říkala jsem si, že jí asi muselo hrábnout. Proč by měl můj kluk později vypadat stejně jako jeho otec? Takže jsem si její rady nevšímala, ale když teď nad tím tak přemýšlím, asi jsem měla...

Je den jako každý jiný, nebo jsem si to aspoň myslela. Jedu si to z práce domů a těším se, jak s přítelem půjdeme do divadla, jak jsme si to včera naplánovali, ale co neuvidím, když přijdu domů? Můj přítel sedí rozvalený na gauči jen v trenýrkách a s pivem v ruce. Musela jsem se štípnout do ruky a přesvědčit se, zda to není jen nějaký vážně špatný sen, který opravdu nemá smysl pro humor. Vyměnil mi snad někdo muže?
Když si mě konečně všiml, usmíval se, jako by právě neprobíhala moje největší noční můra, a pověděl: "Jé, miláčku, ty jsi doma, podívej, kdo přišel na návštěvu!"
Najednou jsem uslyšela ten známý hlas, jenž jsem ze srdce nenáviděla. Otočila jsem se a spatřila jeho tatíčka v nevzhledných teplácích, v tílku, ze kterého na mě vykukoval jeho pivní mozol, a samozřejmě s pivem v ruce. Navíc se za ním řítila jeho poslušná manželka s plným tácem smažených kuřecích křidýlek. Zavrtěla jsem hlavou, snažila se ten pohled vytřást z hlavy. Stála jsem tam jak přiražená, neschopná slova.

Utíkal den za dnem a můj přítel se až moc rychle měnil v jeho tatíčka. Začal pracovat z domova, nosil takové ty opravdu nevzhledné kostkované teplé bačkory, jež obvykle nosí důchodci. Jeho tvář zahalil závoj z vousů, jeho nejoblíbenějším oblečením byly trenýrky a vytahané tílko. Jeho místo v gauči označoval vysezený důlek a jeho oblíbená značka vůně se skládala ze směsi piva a smaženého oleje. Bylo mi z toho na zvracení. Já sama se doma zdržovala jak nejméně to jen šlo.

Teď bych svému pubertálnímu já nejradši nafackovala, že neposlouchalo matčiny rady. Zavřená v ložnici jsem mámě do telefonu řekla: "Měla jsi pravdu!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Syndrom fotrovatěníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)