ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.61
Hodnoceno: 23x Prosím, ohodnoť práci

Spěch jako nešvar naší doby

Známe to všichni. Ráno zvoní budík a každý vstává, ještě napůl rozespalý, aby se už podesáté, posté, potisící zapojil do téměř neměnného kolotoče událostí, jízdních řádů, pracovních dob a dalších podobných věcí, kterých je za celý den víc, než je jeden člověk schopný unést. Přesto se do každého nového rána vrháme s větším či menším nadšením a také nadějí, že zrovna dnes bude ten den, ve kterém budeme mít alespoň chvilku času pro sebe.

Je to jako lavina řítící se na turistu z horského pásma. Čím rychleji turista utíká, tím rychleji za ním pádí hora problémových situací vyžadujících řešení a cestou se na ně nabalují ještě další a další, které dotyčný nikdy předtím neřešil. Hlavně mladší generace mají z tohoto "běhu o život" dosti těžkou hlavu.

Je až nelidské, kolik si toho na vás dokáže váš škodolibý život vymyslet. Jedno svěží jitro kráčíte po chodníku a pobaveně sledujete tlouštíka s dvěma velkými kufry běžícího z posledních sil na autobus, který už se objevuje v zatáčce, o týden později ale sami letíte s batohem na zádech k nádraží takovou rychlostí, že sotva vnímáte partu školáků, kteří se smíchy neudrží z toho, jak při tom vypadáte. Vzpomenete si na ně až v těch pár sekundách volných myšlenek, kdy do sebe pět minut před koncem polední pauzy soukáte hromadu špaget s rajčatovou omáčkou.
Po pracovní době se pak s relativním klidem v srdci vracíte ke svému domu, když tu si opět ve volnoběhu myšlenek vzpomenete, že za půl hodiny se máte sejít s kamarádem na fotbale, a navíc si ještě musíte vyžehlit sako na zítřejší schůzi. Žehlička se však jako naschvál prostě nechce rozehřát a sekundová ručička kráčí neúprosně z vteřiny na vteřinu. Zítra na schůzi asi nedorazíte vhodně upraven. Navíc kvůli zpoždění přijdete o ten jedinečný gól, kterým váš tým rozhodl zápas a přerušil tak zdlouhavou sérii porážek. Je tohle marný boj?

Není, i nad tou čertovskou vteřinovou ručičkou se dá zvítězit.
Dalšího rána vyrážíte z domu už v 7:20 a v práci jste už v 7:50. Na schůzi hodíte sako elegantně přes židli a všechny přítomné oslníte zcela novým konceptem osvěžovače vzduchu do aut. Povýšení je za dveřmi a vy tak máte nad bramborovou kaší opět o čem přemýšlet. A mezi všemi těmi myšlenkami se vám jen tu a tam mihne ta jedna ďábelská: "Co kdybych si zítra přispal a vyrazil až v 7:30?"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Spěch jako nešvar naší dobyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)