ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.61
Hodnoceno: 23x Prosím, ohodnoť práci

Spěch jako nešvar naší doby

Známe to všichni. Ráno zvoní budík a každý vstává, ještě napůl rozespalý, aby se už podesáté, posté, potisící zapojil do téměř neměnného kolotoče událostí, jízdních řádů, pracovních dob a dalších podobných věcí, kterých je za celý den víc, než je jeden člověk schopný unést. Přesto se do každého nového rána vrháme s větším či menším nadšením a také nadějí, že zrovna dnes bude ten den, ve kterém budeme mít alespoň chvilku času pro sebe.

Je to jako lavina řítící se na turistu z horského pásma. Čím rychleji turista utíká, tím rychleji za ním pádí hora problémových situací vyžadujících řešení a cestou se na ně nabalují ještě další a další, které dotyčný nikdy předtím neřešil. Hlavně mladší generace mají z tohoto "běhu o život" dosti těžkou hlavu.

Je až nelidské, kolik si toho na vás dokáže váš škodolibý život vymyslet. Jedno svěží jitro kráčíte po chodníku a pobaveně sledujete tlouštíka s dvěma velkými kufry běžícího z posledních sil na autobus, který už se objevuje v zatáčce, o týden později ale sami letíte s batohem na zádech k nádraží takovou rychlostí, že sotva vnímáte partu školáků, kteří se smíchy neudrží z toho, jak při tom vypadáte. Vzpomenete si na ně až v těch pár sekundách volných myšlenek, kdy do sebe pět minut před koncem polední pauzy soukáte hromadu špaget s rajčatovou omáčkou.
Po pracovní době se pak s relativním klidem v srdci vracíte ke svému domu, když tu si opět ve volnoběhu myšlenek vzpomenete, že za půl hodiny se máte sejít s kamarádem na fotbale, a navíc si ještě musíte vyžehlit sako na zítřejší schůzi. Žehlička se však jako naschvál prostě nechce rozehřát a sekundová ručička kráčí neúprosně z vteřiny na vteřinu. Zítra na schůzi asi nedorazíte vhodně upraven. Navíc kvůli zpoždění přijdete o ten jedinečný gól, kterým váš tým rozhodl zápas a přerušil tak zdlouhavou sérii porážek. Je tohle marný boj?

Není, i nad tou čertovskou vteřinovou ručičkou se dá zvítězit.
Dalšího rána vyrážíte z domu už v 7:20 a v práci jste už v 7:50. Na schůzi hodíte sako elegantně přes židli a všechny přítomné oslníte zcela novým konceptem osvěžovače vzduchu do aut. Povýšení je za dveřmi a vy tak máte nad bramborovou kaší opět o čem přemýšlet. A mezi všemi těmi myšlenkami se vám jen tu a tam mihne ta jedna ďábelská: "Co kdybych si zítra přispal a vyrazil až v 7:30?"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lechart, 13.09.2017

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Spěch jako nešvar naší dobyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­