ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.25
Hodnoceno: 28x Prosím, ohodnoť práci

Promiňte, ale opět jsem Vám nerozuměl

Nejeden z nás se dříve či později zamračeně rozhlédne po své domácnosti a kritickým okem vyhodnotí situaci. Dosluhující video pamatuje lepší časy, pračka zmateně poskakuje v koupelně a svým designem spíš připomíná valchu než moderní přístroj z devadesáti sedmi funkcemi včetně vyžehlení a naskládání do skříně. Televize by měla být asi půl milimetru tenká, zatím ale připomíná objemnou krabici od bot.
A tak dále, zkrátka jestli toužíme jít s dobou a být "in", chce to radikální změnu.
Člověk znalý moderních poměrů se okamžitě vydá do dobře zásobené prodejny s elektrospotřebiči s myšlenkou, že už večer se bude moci těšit ze zázraku techniky.
A je to tady. Náš hrdina prochází mezi lesklými hi- tec produkty, vzhlíží k ohromným televizorům, bázlivě se dotýká futuristického přehrávače DVD, úslužně se sklání před počítačově řízenou varnou deskou. Zmítán silnými emocemi, úžasem a nábožnou hrůzou se skoro bojí zůstat v tomto fantazijním světě, váhá, zda se raději neotočit a prchat do skrytu svého nemožně zastaralého, ale přece jen bezpečného příbytku. Ale žádné strachy. Přichází spasitel. S roztaženou náručí a zářivým úsměvem dosaženého používáním zubní pasty Colgate (s dvanáctihodinovým účinkem a bělícími perličkami) mu jde vstříc mladík, který rozmetá všechny ty zbytečné pochybnosti.
"Dobrý den, pane. Jak Vám můžu pomoci? Hledáte něco konkrétního?"
Potom, co zákazník uslyší rodnou řeč, dodá si odvahy a nesměle vysloví své skromné přání. Následuje spíše monolog pracovníka prodejny prošpikovaný odborným výrazivem nabízejícího různé druhy zboží a vyzdvihujícího kvality toho či onoho výrobku. Náš zmatený člověk jen nepřítomně přikyvuje, rozumí sice asi každému desátému slovu, ale nevadí, hlavně aby už držel v rukou ten skvost! U pokladny sice notně ulehčí peněžence, ale s dobrým pocitem odchází z elektrického ráje. Cítí se nabytý tolika novými informacemi, že zapojit ho doma bude hračka.
A tak si odnáší domů, dejme tomu, celé domácí kino se všemi reproduktory, video a DVD přehrávač atd., dohromady slibující naprosto nepřekonatelnou podívanou, při které "budete mít pocit, že jste součástí děje".
Ještě v euforii nakoupí fanda techniky na slibný večer různé pochoutky na "zobání" a bez mrknutí oka přihodí do nákupního vozíku ještě pár filmových novinek.
Doma bez milosti vytrhá ze zdi všechny kabely patřící tomu předpotopnímu televiznímu důchodci, který doslouží v lepším případě na chatě, v horším na smetišti dějin.
Nadešla ta chvíle. Uprostřed obývacího pokoje zaujme pozici meditujícího Buddhy a začne se oddávat čtení návodu na použití oné bible všech nových majitelů technické "vychytávky". Buddha meditující se ale náhle změní v nechápajícího. Návod se totiž až nebezpečně podobá tajemné řeči mladíka z obchodu, což sice dělá dobrý dojem, nicméně to je asi tak vše. Jediné, čemu náš TV fanoušek rozumí, je, že domácí kino má neuvěřitelné množství funkcí. Bohužel mu zůstanou navždy utajeny. Po mnoha vyčerpávajících pokusech zprovoznit televizor vidina příjemně stráveného večera mizí kdesi v nenávratnu a on hází vztekle návod k použití z okna. Pravda, obývací pokoj teď zdobí supermoderní zařízení, nad kterým budou návštěvy uznale pokyvovat hlavou. Ale skřípaje zuby se náš hrdina vrací pro starý dobrý televizor, vmáčkne ho vedle stříbrného teenagera a dívá se na sice neširokoúhlé, ale alespoň nějaké zprávy.
Rozmrzele přemítá o dnešním nepochopitelném světě, kterému on ale vůbec nerozumí a ani rozumět nechce, nechápe, proč se narodil do téhle příšerné doby plné EWG, EMV, příkonů, vnitřních ventilátorů, operativních leasingů a tak podobně a říká si: "Promiňte, ale opět ničemu a nikomu nerozumím!"

(Omlouvám se všem, kteří návody k instalaci píší, rozumějí jim, a také fiktivnímu mladíkovi z electra)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Promiňte, ale opět jsem Vám nerozumělMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)