ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.42
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Praha a zdraví

- fejeton s prvky zamyšlení

Téma je prosté. Když je takhle třeba hezký slunný letní den, vyjeďte si mimo centrum, vyšlapte si na nějaký ten vyšší kopec a podívejte se směrem k Vltavě. Když budete mít to štěstí uvidíte krásně průzračně modré nebe bez mráčku, krásný výhled bude jen kalit šedý opar nad městem. Když sem vám takhle jednou šel ze sídliště Opatova dolů k metru a zpozoroval jsem tu šedou hmotu, vypadalo to, jako kdyby malířovi došla modř na nebe a spodní polovinu obrazu prostě udělal světle šedou.
To už tak bývá, jak se město rozvíjí, jak roste, tak i lidí přibývá, kteří musí jezdit do práce. Stejně tak potřebují, aby jim bylo přivezeno dost rohlíků z pekáren a další všemožné zboží, které se samozřejmě doveze auty... A čím víc aut, tím více zplodin.
To je ale známá věc, že se v Praze mnohonásobně překračují limity znečištění ovzduší, patří to však k právu žít v pohodlném městě. Nikdo by se přece nechtěl vrátit zpět do 17. století.
Člověk toho ale zase na druhou stranu snese celkem dost. Vždycky existuje nějaká ta prevence, která nám k tomu pomůže. Čistota je přece půl zdraví, ale to ještě není všechno, když k tomu přičteme tu druhou polovinu a jak ještě píše sám Neruda:

"...čistota bytu je prý půl zdraví. Desinfekce vzduchu je prý také půl zdraví. Zdravé maso hovězí, telecí a vepřové je prý rovněž půl zdraví. Dobré plzeňské pivo je prý opět půl zdraví. Summa summarum: Je prý člověk dvakrát zdravější, nežli je vlastně zapotřebí."

...dostáváme se až ke krásnému číslu dva a půl. To je ovšem velmi dobrá zpráva, když mi půl zdraví bere alergie, která soustavně rmoutí moji sliznici nosní, další polovinu mi bere můj prstík, který je uvězněn v té důmyslné dlaze, která se jeví jako velmi nepraktický módní doplněk, ještě může být jedno celé zdraví obětováno ptačí chřipce a stále ještě zbude jedna polovička, se kterou se žít docela dobře dá.
Čili řiďte se zdravým rozumem, nic se nejeví tak tragické, jak se na první pohled zdá a ohledně toho zdraví - Mark Twain kdysi napsal: "Člověk je vlastně zdráv, když ho pokaždé bolí někde jinde."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Já, Já Osobně a Já Sám, 17.03.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Praha a zdravíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­