ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.78
Hodnoceno: 27x Prosím, ohodnoť práci

Poplatky u lékaře

Zná to snad každý a i mně se to poměrně často stává. Probudím se s bolavou hlavou, škrábe mě v krku a zelená nudle mi permanentně teče z nosu. Že i vy to znáte? Řekněte mi, kdo ne? A že jsme si tuhle v uvozovkách "nemoc" způsobili sami díky špatně uvázané šále? Proto musíme zacálovat pokutu 30,- Kč? Jako bychom si za to opravdu mohli sami. Ale opravdu, zaplatit to musíme, je to povinný poplatek, tudíž je to to samé jako pokuta za rychlou jízdu, pač i za ni si můžeme sami. Doktoři jsou vlastně takoví "pokutáři", neboli strážníci našeho zdraví, a dnes i peněženek. Je jen otázkou času, kdy místo stetoskopu budou nosit za pasem obušky na zlé neplatiče.
Před rokem touhle dobou by člověk s prázdnou kapsou zašel k lékaři, zachrchlal, prozradil stupeň teploty a s receptem odkráčel do lékárny, kde si vyzvedl nějaké ty léky. Pokračoval do své postele a všechny své bacily vypotil. Jenže co bylo, to bylo. A co dnes? Dnes už k lékaři musíme s chrastící kapsou plnou drobných, ale ani ty drobné mnohdy nestačí.
Přijde snad někomu, že ty naše nové poplatky nemohou mít snad žádné výhody? Opak je pravdou. Například v čekárnách bychom proseděli hodiny a v lékárnách si zas po těch dlouhých chvílích strávených ve frontách museli u pokladny koupit hned něco na záda. Dnes čekárny stejně jako lékárny zejí prázdnotou. Tu najdeme vrstvu prachu, nezalité květiny a podlahu k večeru naleštěnou stejně jako před otevírací dobou. Ale vezměme si to z té druhé strany...
Není nic krásnějšího, než když jde člověk po pražské ulici a zastaví ho smradlavý, nevzhledný, zarostlý a kašlající muž, který žádá po kolemjdoucích jednu pětku na chleba či něco malého k snědku. Já osobně bych mu od 1.1.2008 nevěřila. Proč? Tak zaprvé... Odkdy stojí chleba jenom pětku? Nebo odkdy "muž z ulice" myslí na jídlo a ne na krabicové víno? Proto je to tedy úplně jasné. Pokud mu tři lidé opravdu svou pětku věnují, může si zajít do zaprášené čekárny a nechat si tu svou tuberkulózu či propitá játra vyšetřit. Prostě je lepší mu tu pětku věnovat, protože mít toho chudáka na svědomí mi přijde poněkud morbidní.
Jaké z toho plyne ponaučení? Vždyť lékaři zachraňují dennodenně stovky lidských životů. Je proto značně solidární jim za to věnovat 30,- Kč. Proč to dělat jednoduše a zadarmo, když to jde složitě a za peníze? Ale... Co když na to vlastně nemáte? Na lékaře, na recept, na léky!? Vyjděte do ulic, žebrejte a proste o peníze. A jestli se vám tato metoda vybírání peněz zdá šílená a nesmyslná, poproste svého lékaře o splátkový kalendář...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mishpulen, 06.04.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Poplatky u lékařeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­