ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.44
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Popelářem, nebo prezidentem?

Kdysi v dávných dobách, když byl můj táta ještě malý, chtěli všichni malí kluci být kosmonautem, autoopravářem, vojákem, nebo dokonce komunistou, či zlodějem... Ale taťka chtěl být popelářem nebo prezidentem.

To vždycky ráno, když popeláři přijeli, si malý Tomáš (můj budoucí taťka) stoupl ke vchodu a sledoval velké oranžové auto s nápisem BOBR, jak zastavuje u patníku před panelákem v centru Olomouce, kde bydlel. Tolik se mu to auto líbilo, to oblečení dvou statných chlápků zvedajících těžké popelnice, ten smrádek, který se linul od zadního konce auta. Ale ze všeho nejlepší na tom bylo, že popeláři mohli stát při jízdě venku vzadu na stupátku a přitom jim vlasy vlály ve větru, mohli se dívat na kolemjdoucí lidi či kolemjedoucí auta... To bylo něco úžasného!

Někdy také večer sledoval televizní noviny (to bylo ještě za komunistů) spolu s maminkou a tatínkem, mými budoucími prarodiči. Oni vám tam povídali o panu prezidentovi, jak si sedí ve velkém teplém křesle, nic nedělá, jenom sem tam podepíše nějaké to lejstro a má za to moc a moc peněz. "To by se mi líbilo," pomyslel si vždycky Tomáš. Celkem rychle ale pochopil, že být prezidentem, to musí být pěkná dřina. Co když se někomu znelíbí a on si na něj klidně spáchá atentát?

Takže začal pochybovat, jestli by bylo vůbec dobré začínat si s nějakým tím "prezidentováním". Ale popeláři, ti zase mají málo peněz a musí vstávat moc brzo ráno. To se mu také moc nechtělo. Usoudil, že ono je to oboje stejně od "P", popelář-prezident, není v tom rozdíl, takže to stejně žádné terno nebude. Rozhodl se tedy, že se raději stane vystudovaným doktorem. Ošetřovat lidi, to je přece dobrý skutek, nebo ne?

Teď už táta konečně pracuje jako radiologický asistent, sice ne jako doktor se všemi právy "řezat" do lidí, ale tohle je taky dobré. Může komandovat lidi, aby zadrželi dech do té doby, dokud nezfialoví, anebo do nich píchat injekční stříkačkou. Horší je, když se k nim přijdou zrentgenovat bezdomovci. To je vám takový smrad, že ani rouška dobře neposlouží. A kolik je potom potřeba desinfekce!

Potom vždycky taťka přijde domů a přemýšlí, jestli by nebylo lepší být přece jen tím popelářem. Kdyby se naskytla možnost stát se prezidentem, tak by ho to už moc nelákalo, ale pro ty peníze by se klidně určitě obětoval. Kdo by taky ne, že? Nakonec dojde v tom svém přemýšlení k závěru, že většina lidí, co chtěla být v dětství popelářem, nebo prezidentem, skončila jako on někde mezi tím. A někdy to spíš sklouzává k tomu popeláři...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: VeronikaTichá/Toty, 21.05.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Popelářem, nebo prezidentem?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­