ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.27
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

Net, přítel člověka

Když se před několika lety skupina nadšenců rozhodla zpřístupnit obrovský prostor pro informace, který nebude mít pevnou základnu v žádném počítači a bude dostupný pro miliony lidí z celého světa, nepochybně plánovali něco velkého, ale troufám si říci, že netušili, kolik velkého vlastně vytvoří. A tak dnes máme "net" neboli internet, fenomén dnešní doby.

Že ho ještě nemáte doma? Žijete vůbec v jednadvacátém století? Uvědomujete si, o co všechno se připravujete? Krom toho, že je na něm skutečně všechno, je to zdroj poznání, ale také neskutečná učební pomůcka. Nevěříte? Tak si to vezměme od začátku, co všechno vás naučí přítomnost internetu ve vašem počítači?

V první řadě ho musíte zapojit, jde to hned několika způsoby, například přes mobilní telefon, jak záhy zjistíte, pokud chcete mít internet neustále při ruce, musíte se naučit ovládat váš mobil, v případě, že to už umíte, internet na malém (možná ještě černobílém) displeji rozhodně rozvíjí vaši představivost. Pokud už tak špatně vidíte, nejspíš preferujete spíš připojení přes počítač, z mnoha možností se mi nejzábavnější zdá kabelové. Copak si dovedete představit odpoledne strávené zajímavěji než rozmotáváním kabelu, který nejdřív předstírá, že nemá a nikdy neměl žádný konec, a když už ho konečně najdete, přemýšlíte, jak ho zkrátit, nebo naopak prodloužit, aby k vašemu počítači dosáhl tak akorát a pokud možno jste o něj nezakopávali? Nejenže si procvičíte svůj postřeh, ale také prostorovou představivost, když vymýšlíte, za kterou skříní ho bude nejvhodnější protáhnout. A samozřejmě je tu bezdrátové řešení, pokud si to nedokážete představit, myslete si, že váš byt je mikrovlnka a přes proudící mikrovlny se internet probíjí do vašeho počítače. Zjistíte, že ač mikrovlny nemusí sloužit jen k ohřevu jídla, stejně se při tomto způsobu připojení pořádně zapotíte.

Při vybírání způsobu úhrady ověříte nejen hloubku vašich znalostí matematiky, ale také osvěžíte své logické myšlení při vytváření teorií, které se sesypou jako domečky z karet, jakmile se ke slovu dostane praxe. Nejdříve si určitě dojděte pro spoustu letáčků s ceníky různých zprostředkovatelů, nachystejte si kávu nebo čaj, nějaké občerstvení, pusťte si hudbu a než se pohodlně usadíte, dojděte si na záchod - tohle bude nadlouho. Po krátkém studiu prospektů si ještě dojděte pro lupu, kalkulačku a popřípadě slovník cizích slov či starý sešit z fyziky a acylpyrin. Čeká vás příjemně strávená doba při pročítaní (ne)podstatných poznámek pod čarou, které jsou pro ušetření místa psány mravenčím písmem, vyhledávání, co to znamená Kb a tak dále, ale také již nikdy nechtěné chvíle s trojčlenkou, která, jak záhy zjistíte, vám stejně nepomůže vyřešit, co je nejvýhodnější. Po nějaké době stejně dojdete k závěru, že pokud chcete ušetřit, rozhodně si nepořídíte paušál, ale budete platit raději za každou hodinu, kterou na internetu opravdu strávíte. Skvělá teorie, v praxi to bude mnohem zajímavější.

Brzy zjistíte, že platíte hodinu při každém přihlášení a internet neustále padá. To znamená, že každou hodinu se přihlásíte šestkrát a na internetu nic neuděláte, ale má to i své výhody, vaše heslo napíšete i poslepu a vaše trpělivost bude skutečně na úrovni. Pak na radu známých přejdete na paušál a konečně máte šanci užívat služeb megasítě poklidně a nudně. Ale internet je přece především zdrojem zábavy, a proto konečně přichází řada na drobné radůstky jako výpadek proudu, náhodné stisknutí klávesové zkratky, kterou ani neznáte, ale zavře vám internet nebo rovnou vypne počítač.

Ať už byli ostatní členové rodiny k vaší snaze zavést domů internet skeptičtí, anebo naopak byli nadšeni z toho, že bude a že to zařídí někdo jiný, než oni, je internet rozhodně naučil vyčkávat. Jakmile jste překonali všechna úskalí a internet funguje, obsadí počítač s rychlostí sobě vlastní a jdou zkoušet, co to všechno umí. Můžete se chvíli bavit vymýšlením rozvrhu, kdy kdo bude na počítači, ale stejně vám to nebude k ničemu, a tak se nejspíš rozhodnete koupit ratolestem vlastní počítač a pak už jen můžete zpovzdálí sledovat, jak se s internetem vlastně zachází a zkoušet to na svém vlastním. A nyní už je jen otázka: Kdo z vás propadne kouzlu počítače a najednou se pro něj internet stane celým světem?

Na internetu najdete všechno, ano, všechno včetně virů, další zdroj legrace. Tisíce malých pidižvíků se vám pokouší práci na počítači udělat zajímavější. Zavírají se vám okna s rozepsanými maily, najednou vám pozadí zčervená, do rozdělaných zpráv vám připisují věty, které by vás nenapadly v nejbujnějších snech, a vy místo chytání virů ptačí chřipky lovíte v počítači tyhle potvůrky.

Krom toho můžete na internetu najít spoustu užitečných informací, které využijete v praktickém životě, třeba jak zneškodnit výbušninu, jaká je nejvyšší povolená rychlost v Afghánistánu anebo kolik želatinových medvídků se vejde do nového vozu Ford Fokus. Co tam náhodou ještě není, můžete doplnit vy, anebo si můžete počkat pár týdnů, ono se to objeví. A krom toho, internet vás nikdy nepošle nakoupit nebo spát, je to ideální společník nejen pro dlouhé zimní večery, prostě víc než kamarád do deště. Je to Net.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Net, přítel člověkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)