ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.67
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Mělo by se (3)

"A proč," zeptá se rodičů jejich malé nadělení, "proč to musím udělat?"
Jakpak rodiče svému potomkovi odpoví? V lepším případě se mu to pokusí vysvětlit, v tom horším mu neodpoví vůbec. Ale nejvěrohodnější odpověď zní: "Mělo by se..."

Proč vlastně navštěvujeme povolání, založíme rodinu, uznáváme konvenční styly oblékání, proč třeba nechodíme nazí nebo proč vůbec píši tuto slohovku? Na všechny tyto otázky se dá odpovědět: "Protože chci."
Jenže je tomu skutečně tak? Většinou právě odpověď zní: "Protože by se mělo..." Protože to od nás tak vyžaduje okolí nebo taky proto, že nechci dostat ve škole kouli.
"Proč?" To je jasné, jak slunce v poledne: "Nemělo by se..."

Nyní si začínám uvědomovat, jakou v sobě výraz "mělo by se" ukrývá sílu. Kdybych si neřekl "měl bych napsat fejeton", tak právě pravděpodobně koukám na oblíbený seriál nebo spíše v tuto nekřesťanskou hodinu spím. Což zní mnohem věrohodněji, jelikož půlnoc není zrovna nejlepší čas na to být produktivní. A to mě vede ke stejnému dotazu: "Proč?"
Proč nemůže? Jistě mi odpovíte: "V tuto dobu by se přeci mělo spát..."
A máme ho tu zase, i když poněkud obohacený - výraz "mělo by se..."

Ať už jde o to, že si má dítě uklidit v pokoji, sníst růžičkovou kapustu nebo o důležitá rozhodnutí v životě, jako třeba jestli napsat slohovku, odpovíme výrazem "mělo by se..."
A tak bych svůj výtvor touto závěrečnou pointou ukončil. Ne kvůli tomu, že bych už neměl, co napsat, ale kvůli tomu, že jsem si všiml překročení minima slov. Taky se ale blíží ráno, takže "mělo by se" jít spát.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mělo by se (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)