ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Když je Čech na cestách (4)

V době své těžce vydřené dovolené se obvykle Češi uchylují za hranice svých pozemků a rozutečou se, obrazně řečeno, snad do všech koutů světa. Na tom není vcelku nic ke komentování, ostatně, každý to nejspíš osobně zažíváme rok co rok. Zajímavé je ale pozorovat, jak se takový Čech během cestování chová.

Podívejme se třeba na cestování veřejnou hromadnou dopravou. Zde můžeme nalézt dvě velmi odlišné skupiny Čechů. Cestování vlakem je alternativa oblíbená zvláště u trampů, "podširáků", zálesáků a zapálených turistů všech věkových kategorií, pro které je tento druh přepravy učiněným rájem. Na druhé straně tu máme pochopitelně nespočet těch, kteří si jiný způsob dopravy dovolit prostě nemohli. A můžete vsadit svoje boty, že vám tihle človíčci dají jasně najevo, že o vaši společnost nestojí. Ve vlaku se takový Čech chová velmi roztahovačně, což se dá běžně vidět prakticky kdekoli, kam s ním nastoupíte. Rád si sedá do zcela volných prostorů, a je-li jeho teploučké, bezpečné zázemí porušeno jiným cestujícím, začne být nervní a nevrlý. Když je vagón zaplněn lidmi, tiše trpí, ale jakmile se uvolní jakékoli nové, prázdné "zázemíčko", s nadlidskou rychlostí vás opustí rychleji než japonský Šinkansen. S navazováním nových vztahů za cesty u takového průměrného Čecha prostě nepočítejte. Jedinou možností snad je, začnete-li nadávat na zpožděné vlaky, ušmudlaná okna, páchnoucí sedačky a vůbec na všechno, co vám přijde na mysl. Věřte či nevěřte, společná kritika čehokoli a kohokoli je u Čechů jedna ze základních sbližovacích taktik.

Druhým protikladem jsou výše zmínění trampové a milovníci celodenních výšlapů. Jejich rozšafnost zvláště po několika vychlazených jedenáctkách by se dala krájet nožem. Vaše dosud prázdné místo obsadí s bodrým halekáním během sekundy, tu druhou už vám nabízejí alkohol a jejich pes vám skáče do obličeje. Jejich bagáž vás zasype tak, že nevidíte kolem sebe nic jiného než popruhy a ešusy. Pokoušíte se v návalu podrážděnosti soustředit na knížku, jenže v tu chvíli už vám do ucha řvou opileckým hlasem hity od Michala Tučného za doprovodu rozladěné španělky.

Přežili jste cestu až do vaší cílové zastávky? Měli jste štěstí, příště bude hůře!

Nejhorší je, pokud se tyto dvě vyhraněné skupiny střetnou. Nepatříte-li však ani do jedné, můžete vše jen zpovzdálí sledovat a tiše se bavit...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Xardas, 04.06.2017

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Když je Čech na cestách (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­