ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.25
Hodnoceno: 20x Prosím, ohodnoť práci

Když je Čech na cestách (3)

"Jsme Češi. Praha, Österreich! Ale my také Slovani." Tolik citace z proslulé hry jednoho českého génia. Chtělo by se napsat, že Čechové v té době dělali ostudu hlavně své velké domovině - Rakousku. Avšak to nebyla tak úplně pravda. I v rámci Východní říše byly všelijaké národy vnímány samostatně a vznikaly zajímavé pověsti o jednotlivých skupinách. Češi tehdy často odcházeli za prací do Matky měst - Vídně. Typickým Čechem byl pro Vídeňáky takzvaný Wenzel, blbeček s nosem jako bambule. A tou dobou vznikaly v němčině taková krásná sousloví jako "böhmisch kaufen" - nakupovat po česku, tedy krást. A pokud Němec či Rakušan o něčem "nemá Ahnung", není to pro něj španělskou, nýbrž českou vesnicí.

Když je dnes Čech na cestách, reprezentuje svoji otčinu vskutku vzorně. Ne že by zrovna nutně musil krást, avšak českého Wenzela nebo Pepiczeka (jak by řekli Poláci) poznáte na první pohled. Kdo jiný zůstává na sluníčku přes poledne, jelikož a protože si to jednoduše zaplatil? Kdo jiný vymete ze švédského stolu naprosto vše, jelikož a protože si to jednoduše zaplatil? Kdo jiný přepočítává všechny ceny na domovskou měnu, aby náhodou nezaplatil více, než je vkusné? Wenzel se prostě nezapře...

Ale kromě Wenzela a Pepiczeka cestuje po světě i další Čech. No, on je to ve skutečnosti spíše Němec, neboť je veřejným tajemstvím, že české pivo vymyslili Němci, ale přesto obdiv sklízí Čechové a jejich Plzeň a Budvar na ně vrhají mnohem lepší světlo, než jejich chování.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 01.09.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Když je Čech na cestách (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­