ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.67
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Jak působí prázdniny na duševní zdraví rodičů

  • odlehčený (smyšlený) pohled na různé typy školních prázdnin a jejich vliv na duševní zdraví rodičů školáků

Zvoní a děti se ze školy hrnou rychleji než obvykle. To značí jen jednu věc - prázdniny (připouštím, že to může být také z důvodu evakuace, ale ta pro nás dnes není předmětem zájmu).

Prázdniny se dle americké organizace AHOY (American Holiday Organization for Young) dělí na 4 typy: letní, týdenní, krátké a nehlášené. Nyní vám podrobněji přiblížím dopad všech kategorií.

Letní prázdniny působí na duševní zdraví rodičů střední zátěží. Celá rodina o nich ví a těší se na dovolené, tábory, setkání s kamarády a podobné zážitky. Z toho vyplývá, že v domácnosti přebývá většinou jen jeden člen rodiny, což vede k rapidnímu snížení konfliktů. Na druhou stranu nejsou nejdelší prázdniny jen procházkou růžovým sadem. Duševní zdraví rodičů utrpí největší ránu hned na začátku prázdnin. Většina dětí totiž nosí domů své vysvědčení, které v extrémních případech může způsobit například infarkt.

Nejmenší psychickou zátěž působí asi prázdniny týdenní. Děti odjedou na různé tábory nebo k babičkám. Jedinou výjimkou jsou vánoční prázdniny. Přestože děti zůstávají doma, panuje poměrně klidná atmosféra. Školáci a školačky totiž nechtějí přijít o své dárky! Uvedené období tedy patří do zátěže lehké.

Krátké prázdniny musí splňovat následující podmínky: 1) Trvají maximálně dva (včetně víkendu čtyři) dny, 2) Tvoří prodloužený víkend.
Duševní zdraví rodičů při tomto období značně trpí. Zápletka je klasická. Děti si myslí, že mají hodně času a přizpůsobí tomu svůj časový harmonogram. Pravý horor začíná až v neděli večer (u lepších studentů již odpoledne). Zjištění, že nemají slohovou práci na český jazyk, psychicky deptá nejen je, ale i jejich rodiče, kteří jim musí dělat slovník. To vše nezřídka zakončí věta typu: "Mami, vybíráme 1.500,- Kč na lyžařský kurz!"
Rodiče a jejich psychika tady podstupují opravdu těžkou zkoušku.

Nehlášené prázdniny, pro něž se v Česku požívá slangový název "smrtící" nebo "nejkratší", jsou prázdniny, které trvají jeden den v týdnu a před nimi i po nich se jde opět do školy. Název napovídá, že tyto prázdniny jsou peklem jak pro studenty, tak i pro jejich rodiče. Než se žáci rozkoukají, je večer. AHOY uvádí, že mezi nejkrizovější předměty patří matematika, dějepis a zeměpis. Jestli rodiče vyčerpali všechnu svou energii při krátkých prázdninách, tak nyní je šance na zvládnutí téměř nulová. Proto je tato kategorie řazena do skupiny extrémně těžké zátěže.

Jednotlivé psychické zátěže však nemusí platit u učitelů. Těm naopak žáci ubudou a oni tak mají v práci volněji.

Nakonec je ještě nutno zmínit, že všechny informace zde uvedené prošly kontrolou Ústavu pro jazyk český AV ČR (jakákoliv spojitost s mou osobou je vyloučena). Chtěl bych také poděkovat všem, kteří do tohoto výzkumu investovali svůj čas.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak působí prázdniny na duševní zdraví rodičůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)