ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Jak přežít koncert dechovky?

Pomalu doznívá bouřlivý potlesk publika a krojovaná kapela usedá na svá místa. Nastává ticho a švarný junák zve na pódium svou okouzlující partnerku s naškrobenou sukní, aby spolu zazpívali pečlivě secvičenou úvodní skladbu o lásce, víně a přátelství. Zaznívají první tóny blyštivých trubek i lesklých pozounů a zpěváci za doprovodu nadšeného davu pějí úvodní tóny lidové písničky. Bohužel realita nemá s výše popsaným dějem až na účast kapely nic společného. Proto mi dovolte dát vám pár tipů, jak jako muzikant důstojně přežít vystoupení vaší dechové kapely.

Jako první krok se musíte smířit s tím, že koncert nebude probíhat podle vašich představ. Ty dvě zkoušky za půl roku vám moc nedaly a doma se vám cvičit nechtělo. Pokud však patříte k těm snaživým a ve volném čase jste poctivě cvičili a udržovali si herní kondici, tak věřte, že ostatní se doma nástroje ani nedotkli a jestli ano, s největší pravděpodobností ho jenom odsouvali dál do kouta, aby jim v pokoji nepřekážel.

Další známou kapitolou jsou takzvané záskoky. Nepočítejte s tím, že koncertujete ve stálé sestavě. Vždy se najde někdo, kdo odjede na dovolenou, něčí oslavu nebo rodinný výlet, a proto se nedivte, když se židle vedle vás stane domovem člověka, kterého jste nikdy předtím neviděli. Nyní nastávají dvě možnosti: Buď cizinec hraje stejný part jako vy, což je ta lepší varianta, protože můžete hrát vše za něho a z katastrofy se stává jen zkouška výdrže vašeho nátisku, anebo hraje part vlastní a v tomto případě nezbývá než doufat, že zvukař dělá svou práci pořádně a takového umělce stáhne. Lze samozřejmě sehnat i kvalitní a zkušený záskok, ale na to pravděpodobně nemáte rozpočet.

Přesunu-li se od účinkujících k publiku, musím s onou idylickou představou opět nesouhlasit. Je potřeba zmínit fakt, že věkový průměr posluchače dechovky dneska dosahuje daleko za hranici důchodu. Proto neočekávejte žádné výskající šohaje a vystrojené frajárečky vesele tančící na vyhrazeném parketu. Nenechte se rozhodit tím, že někteří lidé se snaží překřičet hudbu ve snaze pokračovat v započatém rozhovoru a už vůbec nevěnujte pozornost alkoholem omámeným jedincům, kteří chtějí svým originálním hlasem - a někdy i slovy - pomoci snažícím se zpěvákům.

Poslední a nejdůležitější věcí je, abyste se soustředili na svou hru a zahráli správně své noty. Takže až lidé začnou během vystoupení odcházet, aspoň vás bude hřát pocit, že to není kvůli vám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jerry, 09.05.2016

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak přežít koncert dechovky?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­