ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.85
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Jak přežít dálkové studium

Není jednoduché zachovat si za všech okolností chladnou hlavu. Tento problém mě napadá právě teď, když se matka dvou pubertálních synů rozhodne k dálkovému studiu a není informována, co takový životní krok bude obnášet. Není se pak čemu divit, že znatelně přibývá nervozity a stupňuje se stres.

Matku asi neskutečně znervózňuje už jen ten fakt, že není to, co doposud byla - vzor pro své teenagery. Měla určité životní zkušenosti a teď je ve stejné situaci jako oni. Nachází se ve třídě, v lavici a mezi vrstevníky spolužáky, kteří mají stejný cíl a to úspěšný školní výsledek.
Jenže ten nejde získat mávnutím kouzelného proutku a je nutné oživit paměť. Jak? Ponořit se do učebnic, sešitů a vzpomínat. A tak se začíná matka měnit ve vzornou studentku, která chce být příkladem pro své teenagery. Učí se, pilně dělá zadané domácí úkoly a zároveň ztrácí kontrolu nad domovem. Ani nepostřehne, že se z její útulné kuchyňky stává studovna se spoustou knih, popsaných papírů a není čas k vaření oblíbených jídel.
Hladový zbytek rodiny začíná mít strach ze změny. Přehlíží, že některá jídla jsou málo ochucená, jiná přesolená. Nejhorší jsou ta, na která upozorňuje nelibá vůně a která napovídají, co se asi v kuchyňce děje. Opět se zapomnělo na vařící se večeři, přednější je vštěpování daného učiva do paměti.
Nedivme se, blíží se období prvních písemek. Matka jako vzorná studentka selhává. Paměť zklamala. Nedokázala si vybavit důležité vzorce, poučky, slovíčka a jiné, do té doby prakticky nepotřebné znalosti. Hlavou jí běží tisíce myšlenek, nápadů a různých rad od přátel, jak nepropadnout panice a hlavně to nevzdat.
Vždyť je to začátek běhu přes překážky na dlouhou trať, kde v cíli čeká maturitní zkouška, a učitelé mají pochopení. Moc dobře vědí, že není jednoduché skloubit školu, rodinu i práci.
To ano, ale doma na ni čekají dva pubertální žáci ZŠ a těm vysvětlit prozatímní neúspěch bude zajímavé, když oni sami si to vždy slíznou za špatnou známku. S obavou a hlavou plnou výčitek se matka-studentka vrací domů. No co, stalo se...

Možná tento první neúspěch přispěje k tomu, že bude vážit slova nebo spíš věty při poučování synů. Všechno zlé je k něčemu dobré a berme celou tuto životní etapu s úsměvem a nadhledem, vždyť jde jen o kus popsaného dokumentu s nadpisem "Maturitní vysvědčení".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak přežít dálkové studiumMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)