ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.31
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Jak člověk přichází o iluze

Když jste ještě malé dítě s palcem v upatlané puse, celý váš svět je jedna velká iluze. Za nic na světě byste neměnili. Celou vaší iluzí je v tomto stádiu vývoje jedno velké lízátko, na které se akorát tak lepí vosy. V podstatě na každou iluzi se časem začnou lepit "vosy".

V pubertálním věku má člověk svůj vlastní dokonalý svět, ale postupem času zjišťuje, že všechno není tak skvělé, jak se na první pohled zdálo. Skrz jeho dokonalou iluzi mu proniká rodičovská autorita, jež si v jeho životě žádá místečko. Ale přiznejme si, kdo by v tomto období prahl po mamince, která mu bude utírat nos. Vezmeme jednoho pubertálního výrostka a akční maminku a říkám vám, jedny řetězy na něj nebudou stačit!
Na prahu dospělosti pak všechny naše dětské i pubertální iluze ztrácí veškerý význam. Zamilujeme se a ejhle, jedna velká nedosažitelná iluze. Každé ráno vstáváme do práce víc a víc šediví a zjišťujeme, že partner před námi něco tají. Dokonalý život se v základech začíná rozpadat.
Žena si v tomto období idealizuje dokonalého muže, a to ve všech směrech. Tmavé vlasy, hnědé oči, dokonalé svaly obkreslující jeho přiléhavé tričko a nějaké pěkné džíny. Pak jí ale její milovaný po dvou letech manželství sundá růžové brýle a ona uvidí zarostlého alkoholika s pivním břichem a věčně zapáchajícíma nohama. To posouvá hranici zábavy na vyšší level. A tříští se tím jen další iluze. Muž si naopak svou milovanou raději ani neidealizuje, ten si idealizuje jen lahev piva a doufá, že se časem bude sama doplňovat. Jenže zázraky se nedějí a beztak se jednou bude muset od toho fotbalu zvednout a dojít si pro další lahev sám.

Na smrtelné posteli je nám už vcelku jedno, jestli to lízátko mělo kolem sebe nějaké vosy, nebo ne. Šediví už jsme, takže si v podstatě nemáme již co idealizovat. Snad jen život pro naše děti a vnoučata, které jedno po druhém ztratí všechny svoje iluze vlivem svým či jiným.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivuš, 07.01.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak člověk přichází o iluzeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­