ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.08
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Internetová konzultace aneb Co jsou hvězdy zač

Když slyším někoho říkat cokoliv o hvězdách, je mi zcela jasné, že jde o filmové hvězdy. Takové ty malé i velké "celebritky", které se ukáží nad obzorem, nějaký čas září a pak jsou buď při průletu atmosférou pohlceny, nebo zanikají bez povšimnutí veřejnosti. Při nynějším slovníku češtiny by mě nepřekvapilo, kdyby hvězda měla více významů. Je to nepravděpodobné, ale co kdyby. Někdy si člověk připadá jak Alenka v říši divů. Ale není čemu se divit, slovník jasně říká, že jedno slovo může znamenat i dvě. A nebo také tři.

Zadala jsem slovo hvězda do vyhledávače a čekám. Moudřejší je vědět, co říká internetový slovník. Více hlav, více rozumu. Avšak Internet se zřejmě připravuje na casting k filmu Mlčení jehňátek, protože vykazuje pouze dosti omezený výsledek. Kliknu na odkaz s ironickým úšklebkem - lepší než obvykle!
Daná encyklopedie zmiňuje určitý kosmický objekt určité hmotnosti. Ve většině případů je označení kosmický objekt naprosto vystihující. Přitakávám. Opravdu některé "celebritky" vypadají, jako by spadly z vesmíru. Encyklopedie dále prozrazuje, že hvězdy představují dominantní složku svítící hmoty. Ano, u některých se škála barvy vlasů pohybuje od bílé přes fosforeskující až po zářivě rudou. To velmi vkusně doplňují stejně vypadajícím oblečením. 'Daná hvězda se tedy nemusí obávat nezájmu ze strany vesmíru,' sděluji si pro sebe. Pod další odrážkou se zmiňují o hvězdné velikosti. I tady v encyklopedii se setkávám s předáváním Oscara. Čím více Oscarů, tím větší hvězdná velikost a také obnos z toho. 'Hvězdnou velikostí se tedy naprosto jasně rozumí balík peněz, který má daná filmová hvězda na rozhazování,' brumlám si pro sebe.

Pokračuji dále ve čtení: 'Rodící se hvězda se smršťuje do stále menšího objemu.' I toto vymezení pro filmové hvězdy sedí. Zkušené hvězdy leccos znají, a proto vypadají jak z filmu Adéla ještě nevečeřela. Ty stárnoucí už mají něco za sebou, a tak vědí, že uchytit se v branži nemůže každý. Kritéria jsou velmi přísná. Hlídat si linii v rozmezí od 40 do 50 kg je vcelku těžké, a tak si některé udržují raději "podváhu". Dále se tu píše, že osud hvězdy závisí na její hmotnosti. K tomu není zajisté třeba žádného komentáře. Každý z nás ví, že nejde jen o hmotnost. Filmová hvězda by nebyla hvězdou, kdyby neměla kontakty. To je každému nad vesmír jasné. S rozhořčením se posouvám kolečkem myši níže.

Další zajímavé podtéma se zabývá energií uvolněnou reakcí, která způsobí značné rozepnutí vnějších slupek a z hvězdy se stane rudý obr. To musí znamenat jediné, a to jednání hvězdy, když ji vyfotí paparazzi při mírně lechtivé situaci. Znáte to, pikantní fotografie, opepřené komentáři, se špetkou pravdy, celé zalité do vkusného článku. Navazující téma sděluje jediné, že u velmi hmotných hvězd proběhnou ještě další jaderné reakce, život hvězdy končí výbuchem supernovy typu II a z jádra zbude buď neutronová hvězda, nebo černá díra. Zřejmě to značí to, že se buď z hvězdy stane neurotik, nebo po ní nezůstane nic a ona se vypaří do země se značnou ostudou.

Našla jsem si i rozmezí hvězd - je od 0,08 MS do cca 150 MS. Podle tohoto parametru lze mimo jiné zjistit délku života hvězdy. To MS musí určitě značit mozkovou schopnost a množství mozkových buněk, podle kterého se určuje, kolik let dané hvězdě zbývá. Tak tohle jsem nevěděla. Na to museli přijít určitě Američané. Koho by napadlo zkoumat hvězdy podle mozkových schopností. Nás, Čechy, rozhodně ne, my nemáme čas zabývat se hloupostmi!

Encyklopedie je velice sdílná, a tak mi prozrazuje, že hvězdy mají jednotlivé vrstvy. První z nich je fotosféra, jež značí povrch hvězdy. To zajisté znamená, jak širokou vrstvou make-upu filmová hvězda oplývá. Druhou vrstvou je chromosféra, tenká vrstva, která není za normální okolností pozorovatelná. Lze ji však někdy spatřit při úplném zatmění. Aha, určitě se jedná o vlastnosti hvězd při úplném zamilování, proto se tu píše o zatmění. Pokud se hvězda hodně zamiluje, je schopna ukazovat sebe samu i v jiném světle, než ji vidí novináři. Když ji miluješ, není co řešit, přeci. Poslední vrstvou je koróna. Jde o vnější část hvězdy. Jedná se o oblečení, ale proč to musí mít tak složitý název? Stručně stačilo napsat, že jde o "ohoz", a každý by tomu rozuměl. Proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě, že?

V posledním odstavci mi ukazují top 100 nejslavnějších hvězd. Ale ani jedno jméno mi nepřipadá povědomé. Možná to první - Slunce. No jasné, jedná se zajisté o přezdívku, ale momentálně si nemůžu vzpomenout čí a už vůbec ne na to, v jakém filmu takhle hvězda hrála. Musí to být ale určitě něco velkého.

Dočetla jsem článek a se zklamáním vypínám počítač. O hvězdách jsem se nedozvěděla skoro nic nového. Teď už musí být každému nad slunce jasné, že slovo hvězda nemá více významů. Po tomhle přečtení internetového odkazu by člověk musel být nadutec, aby to v tom nepoznal!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Internetová konzultace aneb Co jsou hvězdy začMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)