ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.08
Hodnoceno: 149x Prosím, ohodnoť práci

Hromadná doprava

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2020 (podzim) znělo Jak se (ne)chovat v hromadné dopravě a jednalo se o článek s prvky fejetonu o cestování hromadnou dopravou (funkce výchozího textu inspirativní)

Současná autobusová doprava se od té před 10 lety velmi liší. Mnoho spojů bylo zrušeno a tím se stává cestování autobusovou dopravou neobyčejným zážitkem.

Vše začíná, přijde-li cestující na autobusovou zastávku. Stoupne-li si jako slušný člověk za ostatní cestující, riskuje to, že už se do autobusu nedostane, protože ti, co přijdou po něm, nejsou tak vychovaní a snaží se dostat co nejblíže k místu, kde zastaví autobus.
Nemluvě o tom, že musí dávat pozor, aby nešlápl do slin, které někteří mladí vylučují z úst na zem. A při troše štěstí jste rádi, že vám někdo v tomto zástupu nepropálí oblečení.

Další zážitek nastává, když přijede autobus o deset, někdy i dvacet minut později, než mu ukládá jízdní řád. Cestující - jak se dav, který se valí na otevřené dveře, nazývá - se snaží mezi sebou protlačovat, aby byli co nejdříve uvnitř autobusu. Pokud se všichni, kteří na zastávce čekali, dostanou do autobusu, můžou říci, že měli štěstí, protože řidič nemilosrdně zavře dveře a řekne: "Ostatní jeďte dalším spojem!"

To ale teprve zážitek z jízdy autobusem začíná. Musíte si dát pozor, kdo okolo vás sedí nebo stojí. Řidič je schopen vzít i naprosto opilého cestujícího, a tak si musíte dát pozor, aby vás neobdařil svým obsahem žaludku. Máte-li štěstí, sednete si za cestujícího, který se týden nemyl, což poznáte svým čichem. V tu chvíli se snažíte během cesty moc nedýchat, abyste dojeli ve zdraví do své cílové stanice. Pokud se poštěstí, že s vámi nejedou podnapilí nebo nemytí spolucestující, vynahradí vám to pak jedinci z řad dnešních teenagerů. Jsou schopni dát vám svoje nohy až na hlavu a mají z toho velkou zábavu. Jsou-li napomenuti, pošlou člověk do míst, které zde nelze jmenovat.

Řidič pouze řídí a o tom, co provádějí cestující, radši neví, protože napomene-li někoho ihned, je na něho poslána stížnost na ředitelství jeho firmy, a tak přijde o prémie.
Proto jsme rádi, že nás bez nehody doveze do naší cílové stanice a děkujeme, že nás cestou někdo nepokopal, neudusil svým nepříjemným pachem a přinejhorším nepozvracel.

Tím, že se vám nic takového nestalo, si můžete říct, že cestování hromadnou dopravou je vlastně zábava.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hromadná dopravaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)