ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.10
Hodnoceno: 147x Prosím, ohodnoť práci

Hromadná doprava

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2020 (podzim) znělo Jak se (ne)chovat v hromadné dopravě a jednalo se o článek s prvky fejetonu o cestování hromadnou dopravou (funkce výchozího textu inspirativní)

Současná autobusová doprava se od té před 10 lety velmi liší. Mnoho spojů bylo zrušeno a tím se stává cestování autobusovou dopravou neobyčejným zážitkem.

Vše začíná, přijde-li cestující na autobusovou zastávku. Stoupne-li si jako slušný člověk za ostatní cestující, riskuje to, že už se do autobusu nedostane, protože ti, co přijdou po něm, nejsou tak vychovaní a snaží se dostat co nejblíže k místu, kde zastaví autobus.
Nemluvě o tom, že musí dávat pozor, aby nešlápl do slin, které někteří mladí vylučují z úst na zem. A při troše štěstí jste rádi, že vám někdo v tomto zástupu nepropálí oblečení.

Další zážitek nastává, když přijede autobus o deset, někdy i dvacet minut později, než mu ukládá jízdní řád. Cestující - jak se dav, který se valí na otevřené dveře, nazývá - se snaží mezi sebou protlačovat, aby byli co nejdříve uvnitř autobusu. Pokud se všichni, kteří na zastávce čekali, dostanou do autobusu, můžou říci, že měli štěstí, protože řidič nemilosrdně zavře dveře a řekne: "Ostatní jeďte dalším spojem!"

To ale teprve zážitek z jízdy autobusem začíná. Musíte si dát pozor, kdo okolo vás sedí nebo stojí. Řidič je schopen vzít i naprosto opilého cestujícího, a tak si musíte dát pozor, aby vás neobdařil svým obsahem žaludku. Máte-li štěstí, sednete si za cestujícího, který se týden nemyl, což poznáte svým čichem. V tu chvíli se snažíte během cesty moc nedýchat, abyste dojeli ve zdraví do své cílové stanice. Pokud se poštěstí, že s vámi nejedou podnapilí nebo nemytí spolucestující, vynahradí vám to pak jedinci z řad dnešních teenagerů. Jsou schopni dát vám svoje nohy až na hlavu a mají z toho velkou zábavu. Jsou-li napomenuti, pošlou člověk do míst, které zde nelze jmenovat.

Řidič pouze řídí a o tom, co provádějí cestující, radši neví, protože napomene-li někoho ihned, je na něho poslána stížnost na ředitelství jeho firmy, a tak přijde o prémie.
Proto jsme rádi, že nás bez nehody doveze do naší cílové stanice a děkujeme, že nás cestou někdo nepokopal, neudusil svým nepříjemným pachem a přinejhorším nepozvracel.

Tím, že se vám nic takového nestalo, si můžete říct, že cestování hromadnou dopravou je vlastně zábava.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Paljusa, 07.11.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hromadná dopravaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­