ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.21
Hodnoceno: 58x Prosím, ohodnoť práci

Čas zamyšlení

  • fejeton, příp. zamyšlení

Po roce opět přichází čas přijímacích zkoušek na střední školy a s ním i pravidelné přílohy v novinách a průzkumy, přinášející stále tytéž informace, jen každý rok trošku jinak řečené. Stále se píše o tom, jak jsou přijímací zkoušky těžké a že je nezvládne ani leckterý dospělý, tak co si má potom počít ubohý deváťák a kdesi cosi...
Někdy mívám pocit, že za několik let budu schopna psát takové články sama, pokud je právě teď nepřestanu číst. Více mě zaujalo sdělení, že v přijímacích zkouškách je kladen zbytečný důraz na konkrétní nabiflované znalosti. Ne že by byla řečena nějaká novina, to ne, tohle přece všichni víme. Ale snad právě proto bylo načase vyjádřit tuto až příliš samozřejmou pravdu slovy, aby přestala být tak samozřejmá a tedy přehlížená.
Ne, výsledky nejnovějších průzkumů mě vůbec nepřekvapují. Vždyť kdo z normálních smrtelníků by si pamatoval neuvěřitelná kvanta informací, které stejně nikdy nevyužije a které může v případě potřeby dohledat v encyklopedii, zvlášť když každý ví, že pro život jsou důležité úplně jiné věci, než aby věděl, kdy se narodil Karel IV., kolik básní napsal Jaroslav Seifert nebo jak se vypočítá obsah kruhu. To každý zapomene hned, jakmile mu přestane hrozit nebezpečí zkoušení.
Čas přijímacích zkoušek by proto měl být také časem zamyšlení pro ředitele. Pro ředitele středních škol zamyšlení nad tím, zda si místo inteligentních, nadaných a přemýšlení schopných studentů náhodou nevybírají vhodný materiál pro tvorbu chodících, dýchajících a mluvících, avšak pro život zcela nepoužitelných encyklopedií a nepokračují tak v díle zkázy, které před nimi započali někteří učitelé na základních školách, a pro ředitele základních škol nad tím, jaké učitele si vybírají a k jakému stylu práce je vedou. Škoda, že ne všichni se zamýšlejí.

POZNÁMKA AUTORKY:

Nelze použít na gymnáziu Na Vítězné Pláni!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Matys, 01.10.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čas zamyšleníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­