ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 87x Prosím, ohodnoť práci

Budoucnost ČR

- fejeton s úvahovými prvky

Budoucnost České Republiky aneb jak to chceme vidět...

Ve slavné divadelní hře Járy Cimrmana "Vizionář" je jedna humorná scénka, kdy za věštcem budoucnosti panem Hlavsou přijede uhlobaron Ptáček a zeptá se na svou budoucnost. Hlavsa se zamyslí a za chvíli nevesele praví, že vidí uhelný důl pana Ptáčka za čtyřicet let a že se ten důl jmenuje Petr Bezruč. "Bezruč?" diví se Ptáček, "ale já přeci nemám v rodině žádného Bezruče?" - Přemýšlí, že zřejmě důl přejmenuje nebo prodá, vrtá mu to hlavou, a nenapadá ho, proč by se měl jeho důl najednou za čtyřicet let jmenovat Bezruč. "Třeba vám ho vezmou," promluví vážně věštec. "Důl?" směje se Ptáček, "Pane, viděl jste někdy důl? - To je jenom taková díra v zemi - tu vám přeci nemůže nikdo vzít," dodá vesele a odchází domů s tím, že svůj důl nejspíš prodá nějakému Bezručovi. Ne že by si svou budoucnost nechtěl připustit - on jí zkrátka vůbec nevěří.

Úvod dlouhý, nýbrž mockrát ověřený. Předpovídat budoucnost je sice těžké, ale mnohem těžší je jí věřit. A přitom se v naší historii už tolikrát opakovala přesně taková situace - blížila se sice katastrofa, ale my jsme jí až do posledního okamžiku vůbec nevěřili.
Tím nechci říct, že by nemělo žádný smysl přemýšlet o budoucnosti, ale je to přeci jen riskantní podnik - protože nakonec se stane většinou něco, co jsme si předtím nedovedli ani představit. Pochopitelně je možné číst noviny, mluvit s lidmi, počítat se vstupem do Evropy a dojít tak ke stejnému názoru na budoucnost jako většina našich obyvatel - za několik let bude prezidentem třeba Zdeněk Svěrák a vládnout bude většinová vláda ODS, telefonní monopol bude mít místo Telecomu třeba Contactel, zatímco mobilní telefony vyjdou z módy, Karel Gott nám bude zpívat ještě na výstavě Expo 2030, Jiří Hodač odstoupí a Vladimíra Železného možná nakonec zavřou, pokud se včas nestihne přestěhovat na Bahamy. To by byly v podstatě světlé zítřky - taková snadná, vlastně poklidná budoucnost.
Co když to ale bude úplně jinak? Co když se stanou věci, které si dnes nedokážeme představit? - Kupříkladu za několik let budeme v Ruské Unii, prezidentem se stane Jiří Kajínek, vládnout bude hnutí Mladí republikáni na základě smlouvy s hnutím Jihočeské matky, pojem pevná linka už nebude v našem slovníku a archeologové budou marné pátrat po zbytcích telefonních aparátů, na Karlově náměstí v Praze odkryje Karel Gott vlastní pomník v nadživotní velikosti a Vladimír Železný s Radovanem Krejčířem zprivatizují Českou televizi pod názvem "TV TUNEL".
Usmíváte se? Připadá vám to nemožné? - Třeba to bude úplně jinak: prezidentem se stane Karel Gott a na pražském náměstí sv. Jiří odkryje svou sochu v nadživotní velikosti světový rekordman ve skoku ze zamřížovaného okna - Jiří Kajínek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ladislav Ohrazda, 05.02.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Budoucnost ČRMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­