ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 88x Prosím, ohodnoť práci

Budoucnost ČR

- fejeton s úvahovými prvky

Budoucnost České Republiky aneb jak to chceme vidět...

Ve slavné divadelní hře Járy Cimrmana "Vizionář" je jedna humorná scénka, kdy za věštcem budoucnosti panem Hlavsou přijede uhlobaron Ptáček a zeptá se na svou budoucnost. Hlavsa se zamyslí a za chvíli nevesele praví, že vidí uhelný důl pana Ptáčka za čtyřicet let a že se ten důl jmenuje Petr Bezruč. "Bezruč?" diví se Ptáček, "ale já přeci nemám v rodině žádného Bezruče?" - Přemýšlí, že zřejmě důl přejmenuje nebo prodá, vrtá mu to hlavou, a nenapadá ho, proč by se měl jeho důl najednou za čtyřicet let jmenovat Bezruč. "Třeba vám ho vezmou," promluví vážně věštec. "Důl?" směje se Ptáček, "Pane, viděl jste někdy důl? - To je jenom taková díra v zemi - tu vám přeci nemůže nikdo vzít," dodá vesele a odchází domů s tím, že svůj důl nejspíš prodá nějakému Bezručovi. Ne že by si svou budoucnost nechtěl připustit - on jí zkrátka vůbec nevěří.

Úvod dlouhý, nýbrž mockrát ověřený. Předpovídat budoucnost je sice těžké, ale mnohem těžší je jí věřit. A přitom se v naší historii už tolikrát opakovala přesně taková situace - blížila se sice katastrofa, ale my jsme jí až do posledního okamžiku vůbec nevěřili.
Tím nechci říct, že by nemělo žádný smysl přemýšlet o budoucnosti, ale je to přeci jen riskantní podnik - protože nakonec se stane většinou něco, co jsme si předtím nedovedli ani představit. Pochopitelně je možné číst noviny, mluvit s lidmi, počítat se vstupem do Evropy a dojít tak ke stejnému názoru na budoucnost jako většina našich obyvatel - za několik let bude prezidentem třeba Zdeněk Svěrák a vládnout bude většinová vláda ODS, telefonní monopol bude mít místo Telecomu třeba Contactel, zatímco mobilní telefony vyjdou z módy, Karel Gott nám bude zpívat ještě na výstavě Expo 2030, Jiří Hodač odstoupí a Vladimíra Železného možná nakonec zavřou, pokud se včas nestihne přestěhovat na Bahamy. To by byly v podstatě světlé zítřky - taková snadná, vlastně poklidná budoucnost.
Co když to ale bude úplně jinak? Co když se stanou věci, které si dnes nedokážeme představit? - Kupříkladu za několik let budeme v Ruské Unii, prezidentem se stane Jiří Kajínek, vládnout bude hnutí Mladí republikáni na základě smlouvy s hnutím Jihočeské matky, pojem pevná linka už nebude v našem slovníku a archeologové budou marné pátrat po zbytcích telefonních aparátů, na Karlově náměstí v Praze odkryje Karel Gott vlastní pomník v nadživotní velikosti a Vladimír Železný s Radovanem Krejčířem zprivatizují Českou televizi pod názvem "TV TUNEL".
Usmíváte se? Připadá vám to nemožné? - Třeba to bude úplně jinak: prezidentem se stane Karel Gott a na pražském náměstí sv. Jiří odkryje svou sochu v nadživotní velikosti světový rekordman ve skoku ze zamřížovaného okna - Jiří Kajínek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Budoucnost ČRMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)