ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 71x Prosím, ohodnoť práci

Zločin a trest


OSNOVA:

I. Úvod:a) Dostojevskij
II. Stať:a) děti jako zločinci
b) potraty
c) trest smrti
d) pobyt ve vězení
III. Závěr:a) náprava


Na světě se vždy najde někdo, kdo spáchá zločin. To není žádná novinka. Již v dřívějších dobách lidem tato problematika nebyla cizí a snažili se ji řešit. Zkoumali, jak zločiny omezit na minimum. Důkazem nám může být například Dostojevskij se svým dílem Zločin a trest. Dostojevskij rozebírá otázku, zda jsem zločincem, pokud zabiji zločince. Jako on se ptám: A jsem? Ulevím společnosti od tohoto netvora. Ale sama se jedním stanu. Myslím, že pokud nechci, aby mnou společnost opovrhovala stejně jako ním, neměla bych jeho činy napodobovat.

Když si v dnešní době otevřeme noviny, zjistíme, že je spousta vražd a krádeží, které páchají i malé nezletilé děti. Tak co se stalo špatně? Je to důsledek nesprávné výchovy? Citového strádání? Pečlivě jsem si prostudovala názory několika psychologů. Všichni se shodují v tom, že za to v mnoha případech (přes 60%) mohou akční hry, horory a další nevhodné filmy, kde hrdinové vždy znovu vstanou a opět bojují. Normální člověk by však po silném zásahu zůstal bezvládně ležet a možná by i v bolestech a mukách zemřel. Děti nedokáží odhadnout způsobenou bolest.
Myslím si, že v těch zbylých procentech se jedná o děti psychicky labilní. Teď jen přemýšlím, zda je pro ně vhodným trestem pobyt v polepšovně. Nebo bude spíš lepší vězení pro jejich "potenciálně nevinné rodiče"? Domnívám se, že v některých případech by pomohlo, kdyby se jim více věnovali odborníci, kteří by tímto sledováním dokázali získat důvěru dětí. Pak by bylo možné zjistit skutečnou příčinu jejich jednání. Trest pro rodiče je dle mého názoru jen vhodný odstrašující příklad, aby si rodiče uvědomili, že jsou za své potomky plně zodpovědní. Vždyť by měli konečně pochopit, že není umění dítě počít, ale dobře vychovat.

Mám považovat potrat za zločin? Na jednu stranu si říkám, že by měly být lidé za to, co dělají, plně zodpovědní, vraždí přeci své dítě, ale na druhou stranu je lepší dítě nemít, než se o něj nestarat a vychovat z něj chudáka a trestance. Takže tato skutečnost - jak sami uznáte - nelze jednoznačně popřít nebo naopak jednoznačně odsouhlasit.

V několika zemích světa je nejvyšším trestem trest smrti. Já jsem odpůrcem trestu smrti. Pro člověka, který je masovým vrahem přece smrt není trestem. Mnohdy je smrt vysvobozením od nespravedlivého života anebo od nesnesitelných bolestí, které s sebou přináší. Kdo má však právo rozhodovat o smrti? Byť třeba o svojí? Proto bych trest smrti v žádném případě nezaváděla, neboť tím sice učiníme trest, ale ne pro zločince, nýbrž pro ty, kteří tu zůstanou. A navíc určitě nemusím připomínat, že člověk není tvor bezchybný a i soudce může obvinit nesprávné jedince, kteří by zaplatili životem za čin, který nikdy nespáchali.

Je tedy vězení tím správným trestem? Nedávno jsem dočetla knihu o životě v Africe. Kdybych vám měla vylíčit situace v tamních věznicích! Je to odstrašující místo pro všechny místní obyvatele. Připomnělo mi to tak trochu 2. světovou válku. Vězením je zde jen malá vybetonovaná místnost. Vězni jsou o hladu, spí na studené zemi a vrací se do civilizace jako vyzáblé, napůl mrtvé bytosti. A vězení u nás? Luxus. Televize. Jídelna. Hraní karet. Čisté postele. Myslím, že někteří vězni nemají takový luxus ani doma a pobyt jim musí připadat jako dovolená v hotelu Hilton. Je tedy možné, že někteří bezdomovci překračují zákon proto, aby se do teplé cely dostali? Nemohu opět jednoznačně odsouhlasit, to bych se musela zeptat osobně těchto obviněných. Přesto si myslím, že v tom troška ukryté pravdy bude.

Zřejmě tedy pro mnohé není ani vězení tím dostatečným trestem, který by si zasloužili. Ale s tím my, obyčejní občané, zatím nedokážeme nic udělat. Přesto musíme zločin nějak trestat. Ne formou pomsty. Trest má směřovat především k nápravě. Potrestaný by neměl po odpykání trestu znovu šířit zlo. Měl by se ho vyvarovat. Možná se ho bát. V tom tkví ta věčná otázka: Jaký trest za takový zločin? Co je dost důrazné a pořád ještě lidské? Stačí polepšovna nebo je nutné elektrické křeslo? Tu odpověď musí společnost hledat. Neustále hledat. Nemůže čekat, že se zločin vytratí sám od sebe. Bez trestu. Zločin a trest jdou totiž ruku v ruce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mirka Zigáčková, 16.11.2005

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zločin a trestMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­