ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.63
Hodnoceno: 138x Prosím, ohodnoť práci

Tajemství pohlavního rozmnožování


OSNOVA:

Úvod:a) Podvědomí o rozmnožování,
b) buňka, chromozom, DNA.
 
Stať:a) Příčin změny ženy v muže,
b) možnosti lidstva řízením změny v buňce,
c) pravdivost bible,
d) možné paradoxní závěry.
 
Závěr:a) Budoucnost,
b) vlastní úvaha.


Pojem pohlavní rozmnožování se zdá být zcela srozumitelný a téměř každý si pod ním představí prostý způsob rozmnožování, který je po tisíce ba i milióny let stejný jak u většiny zvířat, tak především u lidí. Co ho provází a jeho důsledky jsou vlastně jasné, za tu dlouhou dobu vypozorované, literárně zpracované a z pohledu prostého člověka příjemné, přirozené a konečné. Ovšem z pohledu dnešního vědce je to hrad neprozkoumaný, se spoustou komnat plných tajemství a chutí stále hledat klíč a otevírat každou třináctou komnatu s o to větší chutí, oč dále je v poznání těch komnat předešlých.

Co ovlivňuje vznik života v samotné buňce a především možnosti zásahu do těchto vlivů, jsou výzvy pro lidské schopnosti a inteligenci, ale z jiného pohledu také pro lidskou ješitnost, sobeckost a nadutost a to vše bez pokory a úcty k již stvořenému i bez našich zásahů. A přesto a právě proto je zajímavé, že o vzniku muže, nebo ženy rozhodují jen nepatrné části jako jsou chromozomy X a Y. Jejich označení jakoby označovaly neznámou, ovšem při mikroskopickém zkoumání jsou tvary chromozomů těmto písmenům nápadně podobné, zkoumatelné a v dnešní době můžeme říci i velice dobře známé. Jsou součástí buněčného jádra a skládají se z molekuly DNA, tedy genetického kódu a jejího proteinového jádra.

O tom zda zárodek – zpočátku embryo bude mužského pohlaví nebo ženského, rozhoduje pouze zlomek této nitkovité struktury chromozomu v určité fázi vývoje nazývané jako SRY. Tato část chromozomu s označením SRY v šestém týdnu plodu rozhodne, jak bude plod ovlivněn mužským hormonem testosteronem a podle jeho výše se vydá původně ryze ženský zárodek buď cestou původní tj. v tvorbu ženy se všemi jejími znaky, nebo cestou mužskou.

A to je právě bod, který je zajímavý z mnoha důvodů. Jeden z nich je, že pokud známe tuto fázi a okolnosti, které ji způsobují, zcela jistě bude lidstvo lákat ji změnit dle své potřeby. A nejen to. Bude možné změnit i vzorec zmíněného DNA a vytvořit tak přesný typ člověka a naprogramovat jeho schopnosti a vlastnosti.

Ale jsou tu i jiné skutečnosti z toho vyplývající. Nestane se bible jen pohádkou a snůškou výmyslů? Nebude opět napadena její pravdivost díky výsledkům vědy jako mnohokrát v minulosti? Byla Eva skutečně vytvořena z Adamova žebra? Vždy převládal názor, že žena je pouhou úrodnou půdou, do které je zasazeno mužské sémě jako nositel všech budoucích vlastností a podoby nového člověka. Novým zjištěním, že to původní je právě žena a až poté se začne měnit v muže je pro některé věřící a především pro některé muže bolestným zjištěním. Muž je tedy jen adaptace ženy.

Ovšem neradujte se, paní učitelko Petrovová, jako zastánkyně ženské přirozenosti odsuzujíc mužskou primitivnost. Lze z tohoto poznání vyvozovat i jiné závěry. Třeba pokud je člověk – muž posedlý ďáblem, není to ve skutečnosti ďábel, ale žena!!! Vždyť žena je to původní co je v muži. Prý bradavky na mužné hrudi jsou toho důkazem. Muži dnes mohou alibisticky namítat: "za to já nemohu, za to špatné může žena, co je ve mně". S tím muži ale asi neprorazí.

Je tu závažnější téma. Co budoucnost? Někteří vědci tvrdí, koho by zajímalo jednoduché, ale nákladné ovlivnění potomka a jeho vlastností. Větší zájem prý bude o předcházení a léčení nemocí a genetických poruch.

Já osobně jsem přesvědčen, že se vždy najde síla, která v zájmu svého prospěchu bude podporovat výzkum a možnosti takzvané schopných lidí. Ať jsou to vlády, nebo jen jednotlivci. Poselství Karla Čapka v románu Krakatit by mělo být zákonem pro dnešní a budoucí vědce. Vím, že se to bohužel zcela jistě nestane. Protože takto je založen člověk. Agresivní, kořistní, soutěživý a to vše ve jménu lásky a víry. Ale možná právě naopak, cesta tohoto nového výzkumu může pomoci tyto vlastnosti v míře únosné a ne příliš omezující v dobrém ovlivnit. Nejde tedy jen o to, co bude možné, ale jak daleko budeme chtít zajít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: RH, 02.03.2004

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tajemství pohlavního rozmnožováníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­