ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.07
Hodnoceno: 292x Prosím, ohodnoť práci

Rodina

Život je adrenalinový sport. Taková plavba proti proudu na vytrvalost. Ta se ale nemusí někdy vyplatit. Přeceníme své síly, ztratíme energii, pořádně si lokneme a začneme se topit. Dál už to nejde. Potřebujeme chytit a vytáhnout z řeky, abychom si mohli trochu odpočinout.
Chytá mě jedna ruka. Bože, jsem tak ráda, že je tady. Je velká, silná a má pevný stisk. Cítím jistotu, zázemí. Drží mě nad hladinou. Nepustí mě. Nikdy. Neutopím se.
Ale člověk není ryba, a tak nemůže zůstat ve vodě. Ta ruka mě drží, ale nemůže mě vytáhnout. Chci ven, chci na břeh. Nejde to. Věřte, jedna ruka je málo.
Cítím dotek. O mnoho menší a jemnější ruka hledá tu mou. Instinktivně se chytím. Je to jiná ruka, jemná, něžná a tak teplá. Příjemně hřeje. Jsem na břehu.
Na břehu řeky, ve vodním oparu, stojí několik osob. Mezi nimi je i ta nejkrásnější žena a nejodvážnější muž na světě. Vedle mámy stojí dítě. Na rtech má vítězoslavný úšklebek a voda z mokrého rukávu mu stéká na zem. Jsou tady, moje rodina.
V posledních desítkách let se pojetí rodiny dost změnilo. Přesně z pěti procent rozvedených párů až někam na pětadvacet. Nedivím se. Je to trend dnešní (post)moderní doby. Bourat základy. Hledat alternativy. Zkoušet všechno. Otočíme pyramidu světa založenou na fungujících mezilidských vztazích a hlavně rodinách. Přiznejme si, že nám vznikne poněkud nestabilní útvar.
Kdybych byla sudičkou a mohla přidat lidem něco do vínku, dala bych jim zodpovědnost. Ochočíme-li si pejska a za čas řekneme, že už ho nechceme, že už se o něj dál nemůžeme starat, že nám překáží a že nás omezuje, pak je to nezodpovědné. A stejné je to s lidmi. Láska je to, čemu dovolujeme, aby nás svazovalo a je třeba to vědět.
Cítím na tváři nechápavé pohledy, když dnes mluvím o roli muže a ženy, otce a matky, v rodině. Některé věci už emancipovaná společnost jednoduše neuznává. Ale máma je ta s tou menší rukou.
Není nic těžšího než najít přesnou definici toho, co je každému jasné. Já mám svoji pohádku. Velký sen o malém kruhu. Malém kruhu, malých poutech. Malých, pevných poutech, které drží. Neprasknou, nepustí, svazují. A tak to má být.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Deni, 29.11.2005

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
RodinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­