ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.94
Hodnoceno: 16x Prosím, ohodnoť práci

Meditace - přemýšlení nad životem a smrtí

- kontrolní práce

Pokud člověku umře někdo, kdo mu byl blízký, uvědomuje si více než jindy, jaká smrt je.
Bolestivá, nepřející, přichází z nenadání. Tuhle vlastnost asi nemáme rádi ze všeho nejvíce, že přichází z nenadání.

Slýcháváme "Upřímnou soustrast... Vím, jak se cítíte." apod., ale jak ti lidé mohou vědět, jak se cítím, pokud jim neumřel děda, babička, nebo někdo ještě bližší? Jak to mohou vědět? Neví to, prostě to nevědí, dokud se jim něco podobného nepřihodí... Jsou to jen naučené fráze, které slýcháváme celkem běžně. Fráze, jež v sobě nemají nic jiného než pár slov.

Zkusme se zamyslet nad životem. Nyní ještě žijeme a je nám více či méně let, ale pořád ještě dýcháme a můžeme napravovat své chyby. Můžeme přemýšlet nad tím, co chceme udělat, nebo co jsme udělali špatně. Můžeme plánovat do budoucna. Můžeme prostě vše. Jednou však přijdeme o tu možnost napravovat své chyby. Už nebudeme mít možnost omluvit se, poděkovat, nebo říct že "JI" miluji. Neuvědomujeme si, že ta chvíle může nastat ve zlomku dne, ve zlomku minuty, ve zlomku vteřiny... I v té nejkratší části vteřiny můžeme přijít o to nejpodstatnější, co máme - ŽIVOT. Nejde ani tak o to, že umřeme my, ale co ti ostatní kteří po nás "zbyli", co ti budou dělat!?

O nás vážně nejde, my budeme "v klidu" dva metry pod zemí v pohodě zírat do dřevěné stěny rakve, ale ti co po nás zůstanou, už tak "happy" nebudou (zvláště když jsme majetní a nenecháme závěť). Neznám nikoho, kdo by kolem sebe neměl lidi, kteří by ho neměli rádi (a že se najdou takoví, co to tvrdí). Všechny nás má někdo rád - ať už více či méně - za to, jací jsme.

"Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi."
V té větě o patnácti slovech je skrytý význam "být sám sebou" a když jsme sami sebou, tak jsou většinou síly nenávisti a lásky (přátelství) rozloženy 50:50. Nikdo tedy nemá právo tvrdit, že ho nikdo nemá rád a že by pro něho/ni nikdo netruchlil, zatímco by si ležel "v klidu" v rakvi.

Život není o tom, že si řeknu "a dost, chci další šanci...RESTART /znovunačtení/, NEW GAME /nová hra/, LOAD GAME /otevřít uloženou pozici/" nebo podobné známe fráze z PC her. Na život máme pouze jednu šanci, tak by bylo dobré ji nepromarnit, protože další s 80% pravděpodobností nedostaneme.

Poměrně hodně se mi líbí hláška US Army, která zní:
"Co uděláš, až na tebe dojde? Zavřu hubu a umřu jako chlap."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petr Kučera, 13.04.2008

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Meditace - přemýšlení nad životem a smrtíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­