ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 5.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Je česká armáda nebezpečná sama sobě?

Je to teprve pár dní od doby, kdy českou vojenskou sílu zastihla pohroma. K bouračce pěti armádních vozidel došlo na Táborsku na hlavním silničním tahu brzy ráno. Skupina 42. mechanizovaného praporu se právě vracela z vojenského cvičení. Nehoda Pandurů byla internetovými diskusemi ihned přejmenována na bitvu u Tábora. Viník celého neštěstí není zatím oficiálně znám, ale zdá se být více než pravděpodobné, že osobní automobil značky Fabia, do kterého rychle jedoucí Pandury narazily, znenadání zabrzdil a řetězový efekt způsobil, že postižena byla všechna vozidla. Otázkou však ale stále zůstává, zda se jedná o nehodu, nebo o dobře promyšlený útok na obranyschopnost českého státu. Každopádně bude velice těžké dokázat případný úmysl. Situace nicméně nebude jednoduchá ani v případě nehody. Minimálně pro řidičku Fabie. Těžko si lze představit situaci, kdy jedeme v pátek ráno do práce a vyřadíme z boje jednu dvacetinu české obranyschopnosti.

Hlavním problémem podle mě ale zůstává fakt, že špatně trénovaní řidiči nebyli schopni rychlé reakce a nedokázali zabránit srážce vozidel. Zcela jistě se nabízí otázka, zda armáda, která je nebezpečná sama sobě i v období míru, je schopná nás ochránit v případě války. Už nyní je pověst armády značně ohryzaná korupčními kauzami i vědomím, že hlavní přednost české obrany - letouny Gripen - jsou vlastně jen v pronájmu. Samy Pandury za sebou mají díky korupčním skandálům tolik mediální pozornosti, kolik by se jim nedostalo, ani kdyby byly použity v přímém vojenském střetu. Už delší dobu se ozývají hlasy, že spoléhání na ochranu od NATO a Evropské unie není zcela bezpečné. Jako samostatný stát bychom zcela jistě měli mít alespoň nějaké možnosti ochrany vlastních hranic. Přesto se armádě nedostává jak nové výzbroje, tak lidí. I proto probíhá v poslední době zvýšený nábor armádních záloh. Tito převážně mladí muži jsou pouze částečně vytrénováni a svůj čas tráví v normálním povolání. Pouze v případě nutnosti by byli povoláni do služby. Je však měsíční výcvik, jenž probíhá v oblasti brněnského Vyškova, dostatečný? Na tuto otázku nám bude schopná odpovědět pouze potřeba využít tyto dobrovolníky přímo v akci. Přesto mi nepřijde příliš rozumné nechávat vlastní bezpečnost na lidech, kteří tráví celý den v kanceláři a pouze jednou za rok absolvují cvičení, jež zcela jistě neprověří jejich celkovou připravenost.

Otázku schopnosti české armády nám asi opravdu bude schopný zodpovědět pouze vojenský střet. Stejně tak rozhodnutí o vině či nevině řidiče osobního automobilu přenechám raději příslušnému pojišťovacímu agentovi. Doufám jen, že se příliš nevyděsí. Zákres nehody totiž zcela jistě bude připomínat bojový plán!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Hájek, 25.04.2018

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Je česká armáda nebezpečná sama sobě?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­