ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Hranice možností nebo možnosti bez hranic

Snaha vědět. Již od chvíle, kdy si člověk uvědomil své "já", chtěl vědět víc a víc. Je to palivo, které žene motor, nás lidstvo, kupředu. Nevyhrál ten, kdo měl kámen, luk, mušketu či kulomet, ale vyhrál ten, kdo věděl, že se dá kámen naostřit, že k luku potřebujeme šíp, k mušketě potřebujeme jiskru a ke kulometu náboje. Je tedy zřejmé, že se lidé odjakživa snažili bádat. Otázkou zůstává: Věřili jsme vždy v možnosti bez hranic?

Max Planck. Významný fyzik 19. a 20. století. Když se hlásil na studia fyziky, byl odrazován. Tvrdili mu, že již bylo vše objeveno, fyzika již neměla mít žádnou perspektivu. Dnes ho známe jako muže, jenž je považován za jednoho z předních zakladatelů kvantové teorie, té části fyziky, která obrátila soudobý pohled na svět vzhůru nohama. Dokázal, že je možné dojít k novým objevům i ve chvíli, kdy se vše považuje za objevené. Je tedy zřejmé, že Planck v "hranice" nevěřil. Zde však nastává problém úhlu pohledu na toto téma. Je vůbec možné, aby možnosti poznání měly hranice?

V době Aristotela byla ona hranice fakt, že se předpokládalo složení veškeré hmoty ze 4 základních živlů. V době pana Plancka se zase věřilo, že klasická fyzika je schopna popsat naprosto celý svět. Dnes však již víme, že tomu tak není. Kde je tedy pravda? Každá doba má své hranice, ať už jsou jakéhokoliv typu. Avšak samotné bádání a poznání jako takové nebude mít hranice nikdy, a tak budeme vždy jedinou hranicí my sami nebo naše neschopnost. Jak je to s možnostmi dnešní vědy dnes?

Domnívám se, že jenom odvážlivec by mohl říct, že dnes lidstvo věří, že je vše objeveno. Můžeme tak s klidem konstatovat, že vědní obory mají obrovské příležitosti k novému poznání. Avšak v některých oborech jsme se momentálně dostali na ony hranice možností dnešní doby. Fyziky trápí nedostatečné technologie, které by dokázaly jejich teorie. Neurochirurgům kazí sny doposavad neprovedená transplantace mozku a takových hranic bychom našli mnoho. Může snad kdokoliv z nás říct, že to nikdy nesvedeme? Myslím, že už jenom čekáme na dobu, kdy budou hranice těchto problémů dosaženy, a my budeme brázdit mezigalaktickým prostorem s mozkem našeho kolegy z práce. Kdy však lidstvo dosáhne těchto možností bez hranic?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: JP, 31.05.2017

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hranice možností nebo možnosti bez hranicMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­