ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.73
Hodnoceno: 81x Prosím, ohodnoť práci

Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (a ti dospělí)

Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho je půvabná pohádka pro děti, ale i pro tu část dospělých, kteří si ještě pamatují, že byli kdysi dětmi. Málokterý z nich se k tomu přizná. Radši se s nimi bavte o vážných věcech, to mají rádi. A pokud vám některý přijde bystrý, vyzkoušejte ho kresbou otevřeného a zavřeného hroznýše. Nebuďte ale zklamaní, řekne-li vám: "To je klobouk." My přeci víme, že je to had, který tráví slona.

Ráda bych vám o dospělých ještě něco řekla. Velice si potrpí na číslice. Malý princ pro ně pochází z planetky B 612. Jeho tři sopky, protivné výhonky baobabů a jedna vzácná květina je nezajímají. Nedají se totiž převést na čísla, na ty si oni velice potrpí.
Dospělých je mnoho druhů, spousta jich žije ve svých vlastních světech (planetkách). Připadají si tam důležití. Bádají, vládnou, počítají, obdivují se sami sobě nebo, a to je smutné, se snaží zapomenout. Někteří jsou i docela užiteční.
Existují také velké planety. Malý princ zná jednu hodně velikou, žije na ní spousta lidí. Dospělí, kteří si potrpí na čísla, by vám je i spočítali. Prý jich je šest miliard, ale nám bude stačit, když budeme vědět, že jich je mnoho. Všichni jsou tuze důležití. Neustále spěchají. Kdybyste se jich ale zeptali kam, nevěděli by. Nikdy nejsou spokojeni, tam kde jsou. Proto hledají nová místa, tam ale spokojení také nejsou. A proto spěchají dál.
Dospělí si rádi namlouvají, že znají všechno. Ve skutečnosti nemají čas nic poznávat. Jsou zvyklí kupovat vše úplně hotové. Přátelé nejsou na prodej, a proto jich mají tak málo. Jedna moudrá liška řekla: "Známe jen ty věci, které si ochočíme." A oni už nemají kdy ochočovat. Zapomněli, že právě pro ten čas, který věnují, se věci stávají důležitými.

Lidé se točí kolem dokola. Také Saint-Exupéry to tak dělal, dokud se v poušti nesetkal s malým princem. Díky němu pochopil, co je v životě důležité. Tuto knížku napsal, abychom to i my ostatní věděli a také pro případ, že bychom sami malého prince potkali. Kdyby se tak stalo, dejte prosím autorovi vědět, nenechte ho smutného.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: douí, 17.05.2008

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (a ti dospělí)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­