ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.53
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

Od O.Z. pro Železného kancléře

Vážený Otto von Bismarcku,

jsem si vědom, že jako říšský kancléř máte více než dost povinností, avšak pevně věřím, že si ve svém nabitém programu najdete chvilku vhodnou k přečtení mého listu. Nejspíš Vás bude zajímat, kdo jsem, odkud jsem a proč Vám píši. Z těchto otázek vyžaduje odpověď pouze ta poslední, ostatní jsou nepodstatné. Vždy mě zajímala historie, odmala studuji nejrůznější odborné spisy. Jednoho dne jsem v brožurce o významných evropských politicích nalezl zmínku o "Železném kancléři", který v devatenáctém století pevnou rukou spojil německé státy do jediné velké mocnosti. Ihned jsem k tomuto muži začal chovat silný respekt, imponovala mi jeho vnitřní síla, energická osobnost a schopnost rozhodným jednáním dosáhnout svých cílů. To je však již minulost. Musím bohužel přiznat, že jsem se ve Vás zmýlil, Otto. Postupem času, jak rostly moje historické znalosti a politická uvědomělost, rostl i můj odpor k Vašim činům. Tímto listem bych tedy chtěl hlavně vyjádřit svůj názor.
Jistě si vzpomínáte na revoluční rok 1848. Předpokládám, že jste už tehdy uvažoval, kterak využít nestability evropských monarchií k vytvoření nové, nejmocnější na světě. Váš nápad prosadit revoluci nikoliv liberální, ale řízenou panovníkem, byl skutečně impozantní. Vždyť to do té doby nedokázal nikdo na světě. Přesto musím vyjádřit svůj nesouhlas. Zamyslete se, Otto: Víte vůbec, co znamená pojem suverénní stát? Nejspíš ne, jinak byste neobsadil jménem vašeho pruského panovníka Šlesvicko-Holštýnské knížectví v jižním Dánsku bez sebemenší záminky a bez deklarace války. Už tehdy se ostatní německé státy distancovaly od Vašich kroků, nechtěly mít s Pruskem nic společného, Vy jste však stále prosazoval myšlenku jednotného císařství a protesty Vás nezajímaly.
Jste krutý člověk, Otto. Představuji si jinou scénu: Je rok 1866, nacházíme se mezi vesničkou Sadovou a Hradcem Králové (Kdybyste nevěděl, je to v severním Rakousku). Na zemi tu leží řadový pěšák rakouské armády potřísněný blátem a krví, mimoto mu chybí polovina levé nohy. Je zjevně mrtvý. Podivné? Ne teď a tady. Podobných vojáků zde leží asi třicet tisíc. Je to jen důsledek Vašich mocenských ambicí. Maršál von Moltke na Váš příkaz vyřídil malicherný spor mezi Rakouskem a Pruskem více než důraznou tečkou. Vy jste však byl spokojen, tehdy už vytvoření německého císařství bránila pouze Francie, první mocnost Evropy. Musím uznat, že prosazení Hohenzollerna na španělský trůn byl chytrý tah. Takhle uražení a politicky omezení Francouzi vyvolali válku sami a Vám bylo jasné, že ji s novými zbraněmi od Drayseho snadno vyhrajete. Po uzavření míru už nic nestálo v cestě vytvoření nového německého císařství v čele s Pruskem.
Je docela škoda, že jste se nikdy nestkal s mužem, který v roce 1933 přišel podobně jako Vy s myšlenkou velkoněmeckého panství. Tímto mužem byl Adolf Hitler. Jeho politické názory by se Vám jistě zamlouvaly. Stejně jako kdysi "Železnému kancléři" ani jemu nezáleželo na lidech, viděl pouze mocenské zájmy. Možná by Vás zajímalo, že to císařství, které jste pomohl vytvořit, po 47 sedmi letech existence díky své rozpínavosti přijde o všechnu moc a jeho obyvatelé upadnou do extrémní bídy. Nebudu Vás soudit. Vy germáni to máte v sobě - dobývat a dobývat... Nakonec se však vždy potrestáte sami. Byl jste mocný a neústupný, kdysi jsem to obdivoval. Co myslíte, kolik dalších lidí jste zklamal?

Váš bývalý obdivovatel Ondřej


PS: Zkuste si vyslovit mé jméno...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Od O.Z. pro Železného kancléřeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)