ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 467x Prosím, ohodnoť práci

Fiktivní dopis osobnosti

Drahá Marie Terezie,
úvodem tohoto dopisu bych se Vám měla nejspíše představit - jak se to sluší a patří - ale myslím, že na mé maličkosti stejně nesejde. Hlavní příčina tohoto dopisu je Váš čin, který ovlivnil mnoho generací po Vás (i když si to možná ani neuvědomujete). Pamatujete si? Ano, myslím tím to tragické zavedení povinné školní docházky.
Jsem z "moderní" doby a tudíž jsem unikla tělesným trestům, ale stejně se mi zdá povinná školní docházka příšerná. Proč člověk nemůže rozhodnout sám, jestli tam chodit chce či ne?! Ambice má přece každý již od nízkého věku. Proč musí lidé chodit do školy jen na základě pohnutky ve Vaší hlavě? Proč?! K čemu Vám to bylo? Dokázala jste si tím něco? Myslím že těžko. Děti stejně chodily a chodí za školu, tomu se nevyhnete v žádné době. A co tělesné tresty? Myslíte, že to k něčemu pomohlo? A co třeba známkování? Vím, že ve Vaší době asi známkovací systém zaveden nebyl, ale my ho máme a k ničemu dobrý není! Děti se špatnými známkami a zlými rodiči budou utíkat a snažit se přepisovat známky v žákovských knížkách jen proto, aby unikly trestu. Nezdá se Vám, že se to tak trochu vymknulo z rukou? Mně ano. Myslím, že je směšné, aby dospělí přihlíželi na děti jen podle toho, jaký mají prospěch. Vždyť jak k tomu takový milý a hodný človíček se špatnými známkami přijde? Já vím, ve Vaší době byla společnost postavena jinak a překypovala nevzdělanými lidmi, ale na druhou stranu si myslím, že tato tyranie - jak bývá škola častována - je ve své podstatě stejná, ať žijeme v jakémkoli století.
Beze sporu to byl dobrý plán, vždyť který panovník by vedle sebe nechtěl mít chytré lidi, ale za jakou cenu?
Já bych to celé udělala jinak. K zápisu by přišli jen ti, co by opravdu chtěli dosáhnout vzdělání. A ti druzí? To je už jejich věc. Je docela možné, že by je učily jejich matky doma, tato metoda se dnes docela často objevuje a děti v ní nejsou stresovány učiteli v nepříjemném prostředí. Teď můžete namítat, že kde by si asi vytvářely smysl pro kolektiv a kamarády. To je jiná věc. Říkají Vám něco "zájmové kroužky"?
Když vidíte, kam se Vám Váš plán zvrtl (nebo možná ne), změnila byste své rozhodnutí? Nebo jste na sebe pyšná?

Alžběta N.


P.S.: Skládám veliké uznání Vašemu svědomí. Je úžasné, jak můžete unést tíhu tolika podkopaných životů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vampire.queen, 26.10.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Fiktivní dopis osobnostiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­