ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 45x Prosím, ohodnoť práci

Dopis tomu nahoře

  • ochrana životního prostředí, klonování, genetická úprava potravin, klimatické změny
  • volný slohový útvar - dopis

Dobrý den,

píši Ti ze zneklidňující doby... Jak jistě víš, již včera jsem Ti večer před spaním říkal, že život na Zemi je stále horší a horší. Měnící se podmínky, vývoj technologie, zaostávání již zaostalých států a jiné problémy jen zčásti dokážou zastínit to hlavní: katastrofální stav životního prostředí, tedy Matky přírody. Nedokážu pochopit, jak můžeš Ty jako Otec dopustit, aby se kácely lesy, zabíjela ohrožená zvířata jen pro zábavu a trofeje, a samotné zabíjení lidí navzájem...

Vím, že problémů sužujících Zemi je mnoho, ale za některými stojí jen honba za penězi. Tak třeba když už jsem narazil na to životní prostředí: černé skládky, dovoz odpadu hlavně z Německa a potoky otrávené různými jedovatými látkami, které se do řečišť dostaly jen díky nepozornosti či lajdáctví některých jedinců nebo zbavením se nebezpečného odpadu za účelem výdělku.

To Ti nevadí, že po celé planetě se jako o závod prohání výfukové plyny z aut, zplodiny z chemických závodů a uhelných elektráren a dusivé plyny z lesních požárů? Chápu, že když jsem udělal ten fakultativní výčet globálních problémů, že jich je na Tebe asi hodně, ale přece nemůžeš dopustit, aby se naše příroda tolik změnila! Už jsi viděl, jak krásně hoří pneumatika? A co třeba taková chemička? Viděl, já vím. Ale to Ti to nevadí? To Ti to netáhne okolo nohou nebo hlavy? Tam nahoru ty plyny asi už nevystoupají.

Klonování. Jak jsi mohl dopustit, aby nějaký "týpek" z USA, který si říká vědec, přišel na to, jak jsi to Ty sám vymyslel před stvořením Adama a Evy? Udělat člověka. Udělat zvíře. Udělat kopii čehokoliv, až na Tebe. Protože Tvé DNA nikdo nemá, tak si myslíš, že se Tě to netýká? Ne. Jsi Stvořitel, a tedy zodpovídáš za vše, co se tady děje...

Včera jsem jedl jablko. Později jsem zjistil, že ho dovezla společnost, která obchoduje s jinou společností, a ta geneticky upravuje právě jablka. Jedl jsem geneticky upravené ovoce. Bylo odporné a přece jsem ho snědl. Myslím si, že za tohle můžeš zase Ty! Ty jsi sice jedinečný, jsi dle 1. Ep. Jana "světlem a láskou", ale právě tohle Tě i k něčemu zavazuje. Proč tohle nejenom mně, ale i ostatním děláš? Ačkoliv mi samotná genetická úprava potravin moc nevadí, nejsem jejím zastáncem.

A v neposlední řadě se na posledních řádcích dopisu pro Tebe musí objevit problém největší: klimatické změny. Domnívám se, že některé věci nelze změnit, ale proč na to mám já doplácet? A když ne já, proč moje děti či děti mých dětí? Dost možná, že se zrovna rouhám a tím i hřeším, ale pochop, že se snažím tady zachránit nejen svoje zájmy, ale i zájmy mých potomků. Proč si asi myslíš, že jsem si před rokem koupil ten ostrůvek na Velikonočních ostrovech? Abych se tam za 30 let jezdil potápět do příbytku?

Posledně jsem Tě prosil o záchranu a o pomoc lidem, kterým ničivé lijáky ve Švýcarsku vzaly přístřeší nad hlavou. Nevyslyšel jsi mě. Dokonce jsi na ně za 5 dní seslal lavinu.

Před měsícem jsem se zúčastnil přednášky, na které jeden nadšenec a badatel přesvědčoval lidi, že za 45 až 55 let roztají všechny ledovce, které zvednou hladinu moří a oceánů o 40 metrů. Nedopusť to!

Dávám Ti tedy na výběr: buď mě ihned pošleš do pekla a smaž mě tam v tom největším vedru za tohle moje rouhání se, nebo zachraň, co se dá, a učiň mě šťastným pro dny dnešní i nadcházející.

Jsem člověk - ten důvod, proč zemřel Tvůj syn na kříži. Tvůj věrný věřící.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dopis tomu nahořeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)