ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.82
Hodnoceno: 72x Prosím, ohodnoť práci

Dopis spisovateli

OSNOVA:

I.a) představení
b) důvod dopisu
II.a) zahodil jste titul
b) náš společný zájem
c) příroda a chování lidí dnes
III.a) pravda je krutá a rozloučení

30. května 2006, Nymburk

Vážený pane Byrone,

úvodem dopisu bych se Vám měla představit. Jmenuji se Jana Kerdová a jsem studentka obchodní akademie v Lysé nad Labem. Původem pocházím z Prahy, ale už šestnáct let žiji v Nymburce. Asi se ptáte, co mi může chtít sedmnáctiletá holka?

Všimla jsem si našeho společného zájmu, tím je příroda. Proto jsem se rozhodla napsat Vám dopis.

Vím, že jste se vzdal svého titulu "lord" a svého bohatství. Muselo to být pro Vás těžké. Obdivuji Vaše odhodlání a neskrývanou lásku k přírodě. Neutekl jste ale jen od bohatství, ale také od své ženy. Vy jste ji neměl rád? Musela to být pro ni hrozná rána. Na druhou stranu, kdybyste ale neutekl, nenapsal byste své úžasné dílo Childe-Haroldova pouť a já bych Vám nepsala tento dopis.

Váš útěk do přírody mě fascinoval. Jsem velká milovnice lesů a přírodních krás. Přiznám se, že také do přírody utíkám. I když ne natrvalo jako Vy. Spíš se jen tak projdu a provětrám hlavu. Čistý vzduch, vůně jehličí a zpěv ptáků je pro mě velice uklidňující. V tom se myslím shodneme.

Musím však říct, ačkoli nerada, že tady v mém okolí moc přírodních krás není. Dnes, v 21. století, jsou všude samá nákupní centra, parkoviště, sídliště nebo supermarkety. Lidé jsou doslova posedlí moderní dobou. Auta pohlcují města a ničí ovzduší. Všichni v tomhle prostředí žijí a každému to přijde normální. Mohu říct, že v mé době jsou lidé Vaším pravým opakem. Tak jako Vy jste se vzdal svého postavení, dnes by to nikdo neudělal. A kdyby ano, byl by považován za blázna. Peníze hrají důležitou roli v životě každého člověka. Světem hýbe závist, touha po bohatství a životě v přepychu. Někteří lidé jsou schopni pro peníze udělat cokoli. Ubližují si navzájem. Myslíte, že se lidé někdy změní? Nezbývá nic jiného než doufat v nápravu. Snad jednou světu dojde, co dělá špatně.

Asi jsem Vás nepotěšila. Nikomu by se neposlouchalo dobře to, kam až jsme se svou chamtivostí dostali. Vím, že Vás to mrzí, ale pravda je krutá. Měl byste vědět, jak to dnes chodí. Abyste nežil v klamných představách. Doufám, že Vás v mém dopise potěšilo alespoň něco.

S pozdravem

Jana Kerdová

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dopis spisovateliMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)