ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Tom Sawyer (literární postava) (2)

  • práce částečně čerpá z předchozí charakteristiky Toma Sawyera
  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2018 (podzim) znělo Mladý hrdina z mé oblíbené knihy a jednalo se o charakteristiku jednoho z literárních hrdinů jmenovaných ve výchozím textu

Třináctiletý Tom je sirotek, který žije se svojí tetičkou Polly, rozmazleným bratrancem Sidem a sestřenicí Mary v Saint Petersburgu na pobřeží řeky Mississippi.

Tom Sawyer má tmavé rozcuchané vlasy a opálenou pleť. Tomova garderoba se dělí na dvě části: První část, kterou nosí jenom v neděli do kostela, obsahuje oblek s naškrobeným límcem, v němž se skoro nedá hnout hlavou, nablýskané boty a kropenatý slamák. Druhou část nosí každý den a obsahuje starou dlouhou košili, kraťasy na kšandách a starý slamák. Boty chybí.

Tom nesnáší jakoukoli práci, protože ji většinou dostane jako trest za své lumpárny, kterých dělá opravdu hodně. Ale díky své fantazii a neuvěřitelnému množství nápadů se mu vždycky podaří někoho přemluvit, aby to udělal za něj, zatímco on odpočívá.
Třeba když mu teta Polly dala za trest nabílit plot:

"Nazdárek! Musíš dneska makat, co?"
"Jé, to jsi ty, Bene? Ani jsem si tě nevšim."
"Hele, jdu se koupat. Nechceš jít taky? Ale ne, ty radši pracuješ, viď? No bodejť."
Tom se na něj zamyšleně podíval a řekl: "Tomuhle říkáš práce?"
"A ne snad?"
Tom se nenechal rušit z bílení a ledabyle utrousil: "Možná jo, možná ne, copak já vím. Vím jen, že Toma Sawyera to dost baví."
"Prosím tě, chceš tvrdit, že se ti líbí natírat plot?"
Štětka se nezastavila.
"Proč ne? Proč by se mi to nemělo líbit? Copak má člověk takovou příležitost každý den?"
To ukázalo celou věc v novém světle. Ben přestal okusovat jablko. Tom zakvedlal štětkou sem a tam - poodstoupil, aby zhodnotil výsledek, ještě tu a tam něco opravil a znovu si kriticky prohlížel své dílo. Ben sledoval každý jeho pohyb s rostoucím zájmem a soustředěním. Konečně se osmělil: "Tome, půjč mi to na chvilku."
Tom zaváhal. Už chtěl skoro kývnout, ale pak si to rozmyslel.
"Ne, to by asi nešlo Bene. Víš, teta Polly si na něm hrozně zakládá - je to plot do ulice, rozumíš."
...
"Pusť, já to zkusím. Na, dám ti ten ohryzek."
"Nezlob se, Bene, ale nejde to. Obávám se, že..."
"Dám ti ho celej!"
...
Tom si říkal, že svět přece jenom není tak zlý. Aniž si to uvědomoval, objevil důležitý zákon lidského počínání: chceme-li někoho přinutit, aby něco opravdu chtěl, pak to pro něj musí být těžké získat.

Do školy chodí jenom proto, že musí, a ještě si snaží najít důvod, proč by tam jít nemohl.
Pakliže se mu důvod najít nepovede, jde někdy i za školu. Když se ale zamiluje do své spolužačky Becky, stává se toto utrpení poněkud menším.

Je pověrčivý a věří na různá zaříkávadla, která jej před něčím ochrání nebo ho zbaví nemocí.
Myje se jednou týdně - předtím než jde do kostela - a z hloubi duše to nenávidí. Proč by používal mýdlo, když se může umýt v řece?

Tom nerad sedí s rukama v klíně, a tak se rád hrne do všeho, co aspoň trochu zavání dobrodružstvím, i když se třeba díky tomu později dostane do maléru. Veškerý svůj volný čas tráví se svými kamarády venku v lese různými bitvami, hledáním pokladu, hrami na piráty nebo indiány.

Ale je také velmi čestný i spravedlivý a dokáže se zastat druhých. Umí velmi dobře čelit nebezpečným situacím. Jen díky své odvaze a rozhodnosti dokázal přežít ztracený v jeskyni.

Tom Sawyer je velmi ctižádostivý a často sní o tom, že jej jednou bude znát celý svět a bát se ho.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tom Sawyer (literární postava) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)