ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.12
Hodnoceno: 73x Prosím, ohodnoť práci

Sofie z filmu Sofiina volba

- charakteristika s úvahovými prvky

Sofie je třicetiletá Polka, která byla za druhé světové války vězněna v koncentračním táboře Osvětim. V Osvětimi musela udělat krutou volbu, musela se rozhodnout, kterému svému dítěti dá aspoň minimální šanci žít a které pošle na téměř jistou smrt, do plynové komory. Za druhé světové války se pokusila spáchat sebevraždu, ale byla zachráněna, ačkoli si to nepřála. Po válce odcestovala do Spojených států amerických, kde chtěla začít nový život a pokračovat ve svém studiu jazyků, které započala už v Polsku, kde ji učil její otec.
Sofie je průměrná žena padesátých let. Její výška je přibližně 180 centimetrů. Její kůže je velice světle bílá, pravděpodobně z nemocí, kterými trpěla. Má půvabné nohy, se kterými umí ladně a svůdně se pohybovat a které jsou jako dva plazící se hadi, a hbité ruce, pomocí nichž dokáže vyjádřit své procítěné pocity. Její pleť je bílá jako stěny v koncentračním táboře, kde strávila značnou část svého života. Má rudé rty a modré oči, které jsou jako dvě kapky vody z modrého jezírka. Celý obličej pokrývají plavé, vlnité vlasy, které jí často spadnou do obličeje a ona je svůdně zarovná zpět na místo, kam patří. Do těchto vlasů si občas přimotá pestrobarevnou nebo tradiční pentli, což v té době byla móda - podle mě dnes se to už tolik nenosí, pentli do vlasů si dneska dávají většinou malé děti, protože to vidí v pohádkách.
Po vnější stránce Sofie vypadá jako vyrovnaná žena, jež vede spokojený život s úžasným mužem. Ale uvnitř je Sofiina duše poznamenána strašlivými zážitky z druhé světové války a z koncentračního tábora Osvětim, kde zažila bezpochyby nejhorší dny, týdny, měsíce možná i roky svého života. Na tyto zážitky stále vzpomíná, na tohle se nedá zapomenout. Z těchto krutých zážitků má časté deprese. Také si v Polsku podřezala žíly, aby už nevzpomínala na ty hrůzné okamžiky, ale tohle přece není řešení, i když pro zoufalé lidi by to mohlo být vysvobození. Neustále vzpomíná na své děti, které zemřely v "koncentráku".
Sofie se na konci svého životního příběhu otráví se svým přítelem Nathanem. Pravděpodobně se otrávili kyanidem, k němuž měl Nathan přístup...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ugri, 12.04.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sofie z filmu Sofiina volbaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­