ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.96
Hodnoceno: 122x Prosím, ohodnoť práci

Sirius Black (literární postava) (3)


OSNOVA:

I. Úvod:a) Přiblížení postavy
II. Stať:a) Vzhled
b) Vlastnosti
c) Zájmy a schopnosti
III. Závěr:a) Úmrtí


Sirius Black je postava z knih o Harrym Potterovi od J.K.Rowlingové. V příběhu si ho autorka vybrala jako jednu z kladných postav, která stále pomáhá Harrymu a patří do Fénixova řádu, což je spolek kouzelníků, kteří se snaží zničit pána zla - lorda Voldemorta. Sirius je čaroděj - ostatně jako všichni z jeho rodiny - ze starého a vznešeného rodu Blacků. Jeho čarodějnické schopnosti jsou na velmi vysoké úrovni.

Tato postava nevypadá zrovna nejzdravěji, má nažloutlou pleť, dlouhé a rovné prsty a špičatý orlí nos. Obličej mu navíc hyzdí temné zapadlé oči. Na své vysoké, ale vyhublé postavě většinou nosí otrhané a vybledlé oblečení, spolu s velkými a děravými botami. Sirius se často tváří posmutněle, protože jeho život není zrovna jednoduchý: je svým způsobem vězeň, ale podařilo se mu utéct, protože se rozhodl, že neprávem nebude ve vězení hnít.

Ochránce Harryho má jako každý jiný člověk své kladné a záporné vlastnosti. Sirius je hodný a ochotný člověk. Ve většině případů dokáže svým blízkým splnit to, co si přejí - za tuto vlastnost zřejmě může jeho pobyt v Azkabanu, kde si usilovně přál, aby se o něj začal zajímat nějaký jeho známý mimo vězení a pomohl mu uprchnout. Od mládí je statečným a upřímným kouzelníkem. Špatné vlastnosti představuje hlavně jeho výbušnost. Je také schopný pohádat se v podstatě s kýmkoliv včetně Harryho a hádá se pořád, dokud neukončí spor někdo jiný. V tomto směru Sirius nikdy neustupuje. Hodně riskuje a taky je někdy velmi společenský, což ho občas v roli hledaného trestance ohrožuje. Bohužel si však tuto skutečnost zřejmě neuvědomuje, a tak kdyby ho nehlídali ostatní členové Fénixova řádu, zřejmě by už byl zpátky v Azkabanu. Sirius je strašně rád s lidmi, avšak lidem, které nemá moc rád, se raději vyhýbá. S blízkými je co nejčastěji a hodně si jich váží, nejvíce Harryho. Bohužel když Harry studuje pátý ročník, je nutné Siriuse zavřít v domě po jeho rodině a téměř mu zakázat jeho opouštění, kvůli nebezpečí které mu hrozí venku. Sirius je odvážný jako lev, nejvíce o tom svědčí jeho útěk z Azkabanu, který rozhodně nemohl být jednoduchý. Je také velmi šlechetný, protože pro svého posledního žijícího příbuzného - Harryho - by udělal snad vše, i když tím sám sebe vystavuje v nebezpečí.

K jeho zájmům patří především kouzelnický sport famfrpál. V kolejním mužstvu sice nebyl, ale i přesto tuto činnost miluje. Jeho schopnost hrát famfrpál už hodně dlouho nikdo nevyzkoušel, protože se venku vůbec nemůže ukázat a tak ani hrát. Má rád, když se na chvíli může proměnit v černého, velkého a chlupatého psa. Tohoto "přestrojení" využívá také kdykoliv vychází ven z domu Fénixova řádu, aby ho nikdo nepoznal. Ještě za mládí složil zkoušku a je zvěromág. Díky tomu dostal svou přezdívku Tichošlápek. Jeho nejlepším přítelem byl právě Harryho otec James, se kterým se s oblibou po nocích toulal po Bradavicích a dělal rošťárny. Při těchto kouscích využívali také právě své schopnosti přeměnit se na zvíře.

Bohužel všechno, co jsem nyní napsal, je již minulostí, protože v pátém díle knihy Sirius nečekaně zemře a Harry tak přijde o svého předposledního příbuzného, ač se o něm dozvěděl teprve nedávno. Postavu Siriuse Blacka z knihy Harry Potter mě zaujala, protože zpočátku vystupuje tajemně a není zcela jasné na čí straně stojí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sirius Black (literární postava) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)