ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.96
Hodnoceno: 122x Prosím, ohodnoť práci

Sirius Black (literární postava) (3)


OSNOVA:

I. Úvod:a) Přiblížení postavy
II. Stať:a) Vzhled
b) Vlastnosti
c) Zájmy a schopnosti
III. Závěr:a) Úmrtí


Sirius Black je postava z knih o Harrym Potterovi od J.K.Rowlingové. V příběhu si ho autorka vybrala jako jednu z kladných postav, která stále pomáhá Harrymu a patří do Fénixova řádu, což je spolek kouzelníků, kteří se snaží zničit pána zla - lorda Voldemorta. Sirius je čaroděj - ostatně jako všichni z jeho rodiny - ze starého a vznešeného rodu Blacků. Jeho čarodějnické schopnosti jsou na velmi vysoké úrovni.

Tato postava nevypadá zrovna nejzdravěji, má nažloutlou pleť, dlouhé a rovné prsty a špičatý orlí nos. Obličej mu navíc hyzdí temné zapadlé oči. Na své vysoké, ale vyhublé postavě většinou nosí otrhané a vybledlé oblečení, spolu s velkými a děravými botami. Sirius se často tváří posmutněle, protože jeho život není zrovna jednoduchý: je svým způsobem vězeň, ale podařilo se mu utéct, protože se rozhodl, že neprávem nebude ve vězení hnít.

Ochránce Harryho má jako každý jiný člověk své kladné a záporné vlastnosti. Sirius je hodný a ochotný člověk. Ve většině případů dokáže svým blízkým splnit to, co si přejí - za tuto vlastnost zřejmě může jeho pobyt v Azkabanu, kde si usilovně přál, aby se o něj začal zajímat nějaký jeho známý mimo vězení a pomohl mu uprchnout. Od mládí je statečným a upřímným kouzelníkem. Špatné vlastnosti představuje hlavně jeho výbušnost. Je také schopný pohádat se v podstatě s kýmkoliv včetně Harryho a hádá se pořád, dokud neukončí spor někdo jiný. V tomto směru Sirius nikdy neustupuje. Hodně riskuje a taky je někdy velmi společenský, což ho občas v roli hledaného trestance ohrožuje. Bohužel si však tuto skutečnost zřejmě neuvědomuje, a tak kdyby ho nehlídali ostatní členové Fénixova řádu, zřejmě by už byl zpátky v Azkabanu. Sirius je strašně rád s lidmi, avšak lidem, které nemá moc rád, se raději vyhýbá. S blízkými je co nejčastěji a hodně si jich váží, nejvíce Harryho. Bohužel když Harry studuje pátý ročník, je nutné Siriuse zavřít v domě po jeho rodině a téměř mu zakázat jeho opouštění, kvůli nebezpečí které mu hrozí venku. Sirius je odvážný jako lev, nejvíce o tom svědčí jeho útěk z Azkabanu, který rozhodně nemohl být jednoduchý. Je také velmi šlechetný, protože pro svého posledního žijícího příbuzného - Harryho - by udělal snad vše, i když tím sám sebe vystavuje v nebezpečí.

K jeho zájmům patří především kouzelnický sport famfrpál. V kolejním mužstvu sice nebyl, ale i přesto tuto činnost miluje. Jeho schopnost hrát famfrpál už hodně dlouho nikdo nevyzkoušel, protože se venku vůbec nemůže ukázat a tak ani hrát. Má rád, když se na chvíli může proměnit v černého, velkého a chlupatého psa. Tohoto "přestrojení" využívá také kdykoliv vychází ven z domu Fénixova řádu, aby ho nikdo nepoznal. Ještě za mládí složil zkoušku a je zvěromág. Díky tomu dostal svou přezdívku Tichošlápek. Jeho nejlepším přítelem byl právě Harryho otec James, se kterým se s oblibou po nocích toulal po Bradavicích a dělal rošťárny. Při těchto kouscích využívali také právě své schopnosti přeměnit se na zvíře.

Bohužel všechno, co jsem nyní napsal, je již minulostí, protože v pátém díle knihy Sirius nečekaně zemře a Harry tak přijde o svého předposledního příbuzného, ač se o něm dozvěděl teprve nedávno. Postavu Siriuse Blacka z knihy Harry Potter mě zaujala, protože zpočátku vystupuje tajemně a není zcela jasné na čí straně stojí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: D.a.V, 11.12.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sirius Black (literární postava) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­