ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.67
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Rosalie Lillian Haleová (literární postava)

Rosalie Lillian Haleová neboli Rose se narodila v roce 1915 v Rochesteru ve státě New York.
Její rodiče na ni byli neskutečně hrdí a pyšní, protože krásnější dceru snad nikdo neměl. Díky své kráse, kterou jí všichni záviděli, se stala snoubenkou syna nejbohatšího muže v Rochesteru, pana Kinga.

Jednoho večera roku 1933, když se vracela z návštěvy od své nejlepší přítelkyně, potkala svého snoubence s přáteli, kteří byli nevýslovně opilí - a on stejně tak. King Junior Rose zavolal, aby ji ukázal svým přátelům. Ale nebylo to žádné formální seznamování, na které byla zvyklá. Odvlekli ji do postranní uličky a tam ji znásilnili a téměř ubili k smrti. Nechali ji tam napospas svému osudu. Když už přestala doufat, že se jedná o pouhopouhý sen a začala si myslet, že je již mrtvá, objevil se tam náhle dr. Carlisle Cullen a odnesl ji k sobě domů, kde žil se svým adoptivním synem Edwardem. Tam Rosalie proměnil v upírku, doufaje, že by se mohla stát Edwardovou družkou. Ale ti dva se navzájem brali jako bratr a sestra, nikdy mezi nimi nepřeskočila jiskra.

Touha pomsty, kolující jejím těla, byla tak silná, že se rozhodla všechny své trýznitele do jednoho zabít. Ale ne upířím způsobem - myšlenka, že by v sobě měla krev těch oplzlých násilníků, se jí příčila. Svého, v té době již bývalého snoubence si nechala na konec jako takovou třešničku na dortu.

V roce 1935, dva roky po své proměně, narazila během lovu na medvědem poraněného muže a zamilovala se do něj. Chtěla ho proměnit v to, čím se stala ona, aby ho zachránila, jenže se bála, že by nezvládla přestat sát jeho krev a že by jej tak mohla i zabít. Odnesla ho proto za Carlislem, jenž už měl s proměňováním velké zkušenosti. A tak Carlisle stvořil Rosaliina manžela, Emmetta, a sobě dalšího adoptivního syna.

Po pár letech se k rodině Cullenových přidali další jejich druhu. Těmi příchozími byla Alice a její přítel Jasper. Jejich příchodem se klan Cullenových stal jedním z největších.
Nyní tak Rosalie žije ve městě Forks, ležící ve státě Washington, s pěstounskými rodiči Carlislem a Esme Cullenovými a s nevlastními sourozenci Edwardem a Alicí Cullenovými, Jasperem Halem a v neposlední řadě s manželem Emmettem Cullenem.

Po krátké době, kterou strávili ve Forks, se její bratr Edward zamiloval do lidské dívky Isabelly Swanové, jíž všichni přijali do rodiny.

Rosalie dominuje svou neuvěřitelnou krásou, která se ještě zvětšila po proměně. Její zlaté, mírně se vlnící vlasy jí sahají až do půlky zad a rámují její naprosto dokonalý, bezchybný a andělsky krásný obličej, zdobený nádhernýma očima. Ty mění barvu od barvy tekutého zlata až po onyxově černou. Avšak kdyby nebyla "vegetariánka", tedy kdyby pila lidskou krev, oči by měla karmínově rudé.
Příroda ji obdařila rovným nosem, pod nímž se rozprostírají bílé, bezkrevné rty, které jsou většinou vážné, vidět na nich náznak smíchu rovná se pomalu zázraku. Kromě vrčení nahánějícího strach se z nich line jako sladká hudba krásný, hluboký hlas.
Její kůže je tak odlišná od té lidské - bílá jako čerstvě napadlý sníh pokrývající nedotčenou krajinu, tvrdá a možná ještě tvrdší než kámen nebo skála, ale zároveň hebká a hladká jako ten nejdražší samet.
Na Rosaliině atletické postavě je vždy k vidění to nejlepší oblečení, které vybírá její sestra Alice. Většinou je oblečení zbarveno do světlých odstínů anebo do černé.

Rosaliina povaha je výrazná svou houževnatostí. Ta nesnášenlivost - jak by to mohl někdo nazvat - k přítelkyni bratra Edwarda, k Belle, pramení z toho, že se ještě nevyrovnala se skutečností, že se stala upírem. A další věcí je, že lidem závidí tu jejich lidskost. A nejvíce jí vadí, že se Bella snaží zbavit svého lidského života. Ovšem později se toto vnímání vůči Belle změní hned ze dvou důvodů. Ten první důvod se týká Bellina a Alicina nečekaného výletu do Itálie, konkrétně do sídelního města Volterra "královské" rodiny Volturiů. Tam se měl Edward pokusit Volturiovy vyprovokovat ke svému zabití, protože se rozhodl žít bez své jediné lásky Isabelly, kterou tímto odloučením chtěl chránit. Ale když se od Rosalie dozvěděl, že Alice měla viděni o tom, jak Bella páchá sebevraždu, rozhodl se k činu, který za pět minut dvanáct Bella přerušila, a tak se k sobě mohli vrátit a žít spolu. A tím druhým důvodem je touha po dítěti, které už jako lidská bytost svým přítelkyním záviděla a které Bella čekala s Edwardem. Díky tomu se spřátelili, ale jediným problémem tohoto velice nečekaného přátelství bylo dítě, které minutu po minutě Bellu zabíjelo, ale to bylo Rosalii úplně jedno.

Mezi její zájmy patří vrtání se v autech, i když by to do ní nikdo neřekl. A hlavně rychlá jízda v jejím zářivě rudém kabrioletu BMW M3.

Rosalie na mě působí jako panovačná a povrchní dívka. Ale i pod tou neproniknutelnou drsnou slupkou je něco pozitivního. Ve všech díle kromě čtvrtého na mě působí jako děsná zaporňačka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rosalie Lillian Haleová (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)